Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo przedstawia plan szczepień na wypadek epidemii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 lipca 2017 08:56

Ministerstwo przedstawia plan szczepień na wypadek epidemii - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

W rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii (Dz. U. poz. 735) w § 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

„4) błonicy:
a)    szczepionka stosowana u dzieci (D) – nie mniej niż 50 opakowań wielodawkowych,
b)    szczepionka stosowana u dorosłych (d) – nie mniej niż 357 dawek;”.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 18a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W projekcie dokonuje się zmiany rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii (Dz. U. poz. 735), która ma charakter redakcyjny i polega na dostosowaniu wielkości rezerwy w zakresie szczepionki przeciwko błonicy określonej w rozporządzeniu do jej dotychczasowej wielkości, wynikającej z rzeczywistego zapotrzebowania. Zgodnie z obowiązującym § 2 pkt 4 rozporządzenia w skład rezerwy wchodzi szczepionka przeciwko błonicy w następującej wielkości:
a)    szczepionka stosowana u dzieci (D) – nie mniej niż 357 opakowań wielodawkowych,
b)    szczepionka stosowana u dorosłych (d) – nie mniej niż 50 dawek.
Dotychczasowe zapotrzebowanie na ww. szczepionkę zakładało natomiast uwzględnienie tej szczepionki w ramach rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii w następującej wielkości:
c)    szczepionka stosowana u dzieci (D) – nie mniej niż 50 opakowań wielodawkowych,
d)    szczepionka stosowana u dorosłych (d) – nie mniej niż 357 dawek.
Projektowane rozporządzenie ma zatem na celu dostosowanie wielkości rezerwy w zakresie szczepionki przeciwko błonicy do jej dotychczasowego rozmiaru i tym samym zapotrzebowania.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 2 tygodni od dnia ogłoszenia.

Źródło: MZ

Tematy

mz

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.