Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Niespodziewana rezygnacja szefa FDA

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 6 marca 2019 01:29

Niespodziewana rezygnacja szefa FDA - Obrazek nagłówka
Fot. Public Domain
Dr Scott Gottlieb nieoczekiwanie zrezygnował z pełnienia funkcji komisarza Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Co było powodem?

46-letni Scott Gottlieb stał na czele Agencji od 11 maja 2017 roku i będzie nią kierować jeszcze przez około miesiąc.

W oficjalnym piśmie do Alexa M. Azara, szefa amerykańskiego resortu zdrowia (United States Secretary of Health and Human Services), Gottlieb nie podaje powodów swojej decyzji. Wymienia natomiast sukcesy Agencji pod swoim kierownictwem, w tym: usprawnienie procesu rejestracji nowych leków, znaczący wzrost dostępności generyków, ograniczenie rozprzestrzeniania się "epidemii" uzależnienia od opioidów, zmniejszenie śmiertelności z przyczyn związanych z paleniem tytoniu oraz konfrontację ze zjawiskiem e-palenie wśród młodzieży. Wspomina też o wysiłkach włożonych w walkę z fałszywymi terapiami z komórek macierzystych, homeopatią, niebezpiecznymi suplementami diety i zagrażającymi pacjentom urządzeniami medycznymi.

Rzeczywiście, pod kierownictwem Gottlieba roczna liczba zarejestrowanych nowych leków wzrosła do 59 ( 2018 r.) w porównaniu do 22 (w 2016 r., tj. ostatnim roku kadencji Obamy). Rekordowa była też liczba dopuszczonych do obrotu tanich odpowiedników generycznych.

Portal „Fortune”, powołując się na dwa dobrze poinformowane źródła wewnątrz FDA, sugeruje, że powodem rezygnacji Gottlieba jest m.in. zmęczenie cotygodniowymi podróżami z domu w stanie Connecticut do siedziby Agencji w Silver Spring w stanie Maryland (ok. 500 km) i chęć spędzania większej ilości czasu z rodziną, a także frustracja, jaką w szefie FDA wzbudził rekordowo długi, bo trwający od 22 grudnia 2018 do 25 stycznia 2019, już drugi za rządów Trumpa government shutdown (zawieszenie działania administracji federalnej). Dla FDA oznaczało to istotne utrudnienia w normalnym działaniu.

Prezydent Donald Trump skomentował rezygnację Gottlieba, podkreślając, że odchodzący szef FDA pomógł obniżyć ceny leków i przyczynił się do pojawienia się na amerykańskim rynku rekordowej liczby generyków:

Na odejście Gottlieba natychmiast zareagowała nowojorska giełda. Wartość akcji Altria Group Inc., największego udziałowca w produkującej e-papierosy spółce Juul Labs Inc., wzrosła o 2,7 procent. Firmy z tej branży dostrzegły potencjalną szansę na rozluźnienie przeforsowanych przez Gottlieba obostrzeń w przepisach dotyczących handlu e-papierosami i wkładami do nich.

Spadła natomiast – choć nie tak wyraźnie – wartość akcji wielu małych, innowacyjnych firm farmaceutycznych, które sporo korzystały na wprowadzanych przez Gottlieba usprawnieniach procesu rejestracji nowych leków. Indeks Nasdaq Biotechnology obniżył się o 0,3 procent.

Źródła: CNN / Fortune

Podobne artykuły

iStock-1325632173
USA

Na Delcie się skończy?

24 września 2021
49-Watch-live_-President-Trump-and-Coronavirus-T
2 października 2020
49-Watch-live_-President-Trump-and-Coronavirus-T
15 kwietnia 2020