Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Onkologia dziecięca: Nataniel jest zdrowy dzięki udziałowi w badaniach klinicznych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 maja 2024 08:15

Onkologia dziecięca: Nataniel jest zdrowy dzięki udziałowi w badaniach klinicznych - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie badania kliniczne odgrywają kluczową rolę w poszukiwaniu nowych, skuteczniejszych metod leczenia nowotworów dziecięcych. Historia Nataniela, młodego człowieka, który przez kilka lat chorował na nowotwór, jest jednym z wielu przykładów, jak innowacyjne terapie mogą realnie wpływać na powrót do zdrowia młodych pacjentów onkologicznych.

W ostatnich dekadach znacząco poprawiły się wyniki leczenia nowotworów u dzieci, osiągając nawet 80% skuteczności u pacjentów ze zlokalizowaną postacią choroby. Taki postęp jest możliwy dzięki nowoczesnym terapiom, które są rozwijane w ramach intensywnie prowadzonych badań klinicznych. Projekty te, finansowane zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny, są często także szansą na powrót do zdrowia dla pacjentów, u których konwencjonalne leczenie nie przyniosło rezultatów. Tak było w przypadku dorosłego dziś Nataniela, który dzięki możliwości skorzystania z nowoczesnej terapii w ramach prowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka badań klinicznych może cieszyć się pełnią życia i realizować marzenia.

Trudne początki

Mięsak kościopochodny został rozpoznany u Nataniela, gdy miał 16 lat. Początkowe objawy nie zostały powiązane przez lekarza pierwszego kontaktu z chorobą nowotworową. Ból nogi, który pojawił się u chłopca, został uznany za wynik intensywnych treningów sportowych, lub po prostu ból wzrostowy. Dopiero gdy noga nastolatka spuchła, lekarz zlecił usg. Diagnoza – osteosarcoma prawej kości udowej z przerzutami do płuc – przyszła zaraz po rozdaniu świadectw. Chłopiec, zamiast cieszyć się wakacjami, musiał rozpocząć serię intensywnych terapii. Chemioterapia, nazwana przez Nataniela i jego mamę „domestosem”, była tylko początkiem długiego procesu leczenia, który obejmował również liczne operacje i intensywną rehabilitację.

Mięsak kościopochodny, na który chorował Nataniel, jest agresywnym pierwotnym nowotworem kości, zawsze wymagającym intensywnego podejścia terapeutycznego. Niestety początkowe objawy często mylone są z innymi chorobami lub typowymi dolegliwościami okresu dojrzewania. Tradycyjne leczenie obejmuje chemioterapię oraz operacje chirurgiczne. Część z małych pacjentów nie reaguje na te metody leczenia lub występuje u nich wznowa czy przerzuty. Szansą dla tych dzieci na powrót do zdrowia są badania kliniczne. Aktualnie w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka prowadzonych jest 6 różnego rodzaju niekomercyjnych projektów, które dają dzieciom możliwość skorzystania z najnowocześniejszych terapii, m.in. w przypadku, gdy standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów – tłumaczy prof. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.

Nowe metody leczenia

Tak również było w przypadku Nataniela. Zaordynowana terapia przyniosła poprawę, lecz nie na długo. Niespełna rok po zakończonym leczeniu u chłopca pojawiła się wznowa. Ponownie zdiagnozowano u niego zmiany w płucach. Niezbędna była kolejna seria chemioterapii oraz zabiegi torakotomii płuc (chirurgiczne otwarcie klatki piersiowej w celu resekcji guza czy usunięcia zmian chorobowych). Po półrocznej terapii wyniki przyszły pozytywne. Choroba została wyleczona po raz drugi.

– Po zakończonym leczeniu wróciłem do szkoły i zająłem się realizacją swoich marzeń – zrobiłem prawo jazdy, kurs strażacki, kurs pierwszej pomocy kwalifikowanej. Niestety, w kwietniu 2022 roku podczas badania lekarze znaleźli w moim prawym udzie dwa guzki w tkance miękkiej. Biopsja potwierdziła, że nowotwór powrócił po raz trzeci. Musiałem więc znowu poddać się intensywnej kuracji. Podszedłem do tego bardzo zadaniowo, leczenie – chemia, zabieg i wracam do normalności. Przecież musiałem skończyć szkołę, chciałem zrobić kurs na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych (aby móc jeździć karetką), dostać się na studia, by w przyszłości pomagać chorym ludziom. Najpierw jednak ja musiałem wyzdrowieć – wspomina Nataniel.

Tym razem do standardowej terapii specjaliści z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD włączyli leczenie w ramach niekomercyjnego badania klinicznego. Dzięki takim projektom badawczym pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych leków i procedur, które są w trakcie testów. Udział w badaniu klinicznym dał Natanielowi możliwość skorzystania z nowych opcji terapeutycznych i szansę na powrót do zdrowia.

– Badania kliniczne mają służyć przede wszystkim optymalizacji sposobu leczenia i poprawie jego wyników. Dają możliwość porównania nowych schematów z/lub włączeniem dodatkowych leków, ich dawkowania czy procedurdiagnostyczno-terapeutycznych. Umożliwiają stosowanie bardziej precyzyjnej i często mniej inwazyjnej kuracji. Dzięki ich rozwojowi lekarze mogą tworzyć nowe standardy postępowania, personalizować leczenie, podnosić wskaźniki wyleczalności. Tak też było w przypadku Nataniela. Gdy dotychczasowa terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, zaproponowaliśmy chłopcu skorzystanie z nowej metody leczenia w ramach prowadzonych badań. Dzięki niej dziś chłopak jest zdrowy i realizuje swoje marzenia. Na oddziale bywa, aby potwierdzić, że wszystko jest w porządku – podsumowuje prof. Raciborska.

Badania kliniczne nadzieją dla małych pacjentów

Głównym celem badań klinicznych jest ustalenie, w jakim stopniu nowa metoda leczenia jest skuteczna. Z udziału w projektach badawczych często korzystają pacjenci, u których standardowe postępowanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Coraz częściej odchodzi się jednak od traktowania badań klinicznych jako leczenia ostatniej szansy – postrzega się je raczej jako jedną z opcji, z której mogą korzystać pacjenci.

– Badania z udziałem dzieci są prowadzone według specjalnie opracowanych protokołów, które uwzględniają ich unikalne potrzeby zdrowotne, rozwojowe i psychologiczne. Regulacje te gwarantują, że badania są odpowiednie dla wieku, dojrzałości i stanu zdrowia dzieci. Rodzice lub opiekunowie prawni muszą wyrazić świadomą zgodę na udział ich dziecka w badaniu, a w przypadku nastoletnich, bardziej dojrzałych pacjentów, od nich również wymagana jest zgoda na udział w projekcie – wyjaśnia prof. Anna Raciborska.

Badania kliniczne są też bardzo pozytywnie odbierane przez Polaków. W grudniu 2023 r. ABR SESTA na zlecenie Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD przeprowadziło badanie opinii społecznej na temat nowotworów dziecięcych. Wynika z niego, że aż 77% respondentów uważa badania kliniczne nad nowoczesnymi metodami leczenia nowotworów dziecięcych za szansę dla wielu ciężkich przypadków.

Rozwój badań

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Research and Markets[3], liczba zarejestrowanych badań klinicznych na świecie wzrosła z 399 499 w roku 2022 do 437 533 w roku 2023 – to skok aż o blisko 10%. Badania z udziałem dzieci natomiast stanowią ponad 21% wszystkich zarejestrowanych w bazie projektów. Ich liczba wciąż będzie wzrastać dzięki coraz większemu zrozumieniu genetycznych i molekularnych podstaw chorób oraz rozwojowi technologii biomedycznych. Postęp w dziedzinie genomiki i bioinformatyki otwiera nowe możliwości dla spersonalizowanych terapii, które będą dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Historia Nataniela, który jest jednym ze 152 dzieci leczonych w ramach niekomercyjnych badań klinicznych w IMiD, potwierdza, że zaawansowane terapie i nowoczesne podejście mogą mieć znaczący wpływ na powodzenie leczenia.

– Obecnie jestem zdrowy i pełny sił. Pomimo przeciwności losu zdałem maturę i studiuję na pierwszym roku pielęgniarstwa w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Zostałem strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej, a także ratownikiem w Stowarzyszeniu Na Rzecz Ratownictwa Adiutare. Chodzę na siłownię, zdrowo się odżywiam, spełniam swoje marzenia, jestem szczęśliwy i żyję pełnią życia – podsumowuje Nataniel.

Badania kliniczne umożliwiają nie tylko lepsze zrozumienie mechanizmów prowadzących do rozwoju nowotworów, ale również opracowywanie i testowanie innowacyjnych terapii, które każdego dnia zwiększają prawdopodobieństwo wyleczenia małych pacjentów onkologicznych. Dzięki nim młodzi ludzie, jak Nataniel, zyskują szansę na zdrowie oraz możliwość powrotu do pełni życia i realizacji własnych pasji i marzeń.

Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka (IMiD)

Najstarsza w Polsce, wysokospecjalistyczna Klinika onkologiczna dla dzieci i młodzieży zlokalizowana w Warszawie. Interdyscyplinarny, doświadczony zespół Kliniki prowadzi pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie nowotworów u dzieci od okresu płodowego do 25. roku życia z całego kraju. Specjalizuje się w zakresie leczenia guzów litych poza ośrodkowym układem nerwowym oraz histiocytoz. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w leczeniu oszczędzającym, umożliwiającym uratowanie kończyny choremu dziecku. Do 2024 r. wykonano ponad 1000 zabiegów wszczepiania endoprotez, także tych wydłużanych mechanicznie lub w wyniku działania pola elektromagnetycznego. Najmłodszy pacjent, u którego wykonano taki zabieg miał 8 miesięcy. Zespół Kliniki prowadzi także działalność naukową – m.in. niekomercyjne badania kliniczne dot. leczenia guzów litych u dzieci.

Źródło: mat. prasowy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.