Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Otyłość i powikłania kardio-metaboliczne. Czy medycyna daje odpowiedź na te wyzwania?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 października 2021 14:04

Otyłość i powikłania kardio-metaboliczne. Czy medycyna daje odpowiedź na te wyzwania? - Obrazek nagłówka
Gościem red. nacz. Iwony Schymalla jest prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Diabetolodzy stoją przed coraz poważniejszym zadaniem w kontekście walki pacjentów z otyłością. Proste apele o zmianę diety i stylu życia coraz częściej są lekceważone, a przecież otyłość, jak mówi prof. Leszek Czupryniak, jest chorobą-matką, która wywołuje inne poważne dolegliwości. Jak lekarze mogą dziś wspierać osoby walczące z otyłością i cukrzycą? Jakie rozwiązania w tym obszarze podsuwa innowacyjna medycyna? O to pytaliśmy prof. Leszka Czupryniaka i poruszyliśmy także kwestie:

  • nowych leków na cukrzycę - analogi GLP-1, które wchodzą "przebojem" do najnowszych opcji terapeutycznych. Mają one duży wpływ na zmniejszenie masy ciała osób przewlekle chorych. Jeden z tych leków, liraglutyd, jest zarejestrowany w Europie, drugi (semaglutyd) został dopuszczony do obrotu w czerwcu w Stanach Zjednoczonych. W Europie lekarze spodziewają się jego rejestracji na początku przyszłego roku.

  • skutecznego leczenia otyłość i zapobiegania innych chorób, np. związanych z układem krążenia, kostno-stawowym, zdrowiem psychicznym

  • zmiany kryteriów dostępu do nowych leków. Paradoks polega dziś na tym, że pacjent musi miec poważne stadium choroby, by otrzymać innowacyjne leczenie.

  • spektakularnych efektów leczenia (niektórzy pacjenci chudną 30 kg w rok)

  • korzyści farmakoekonomicznych dla systemu ochrony zdrowia wynikających ze stosowania nowoczesnych leków

Tematy

diabetologia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.