Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
PPOZ

Nowe szablony dawkowania leków zagrażają pacjentom i lekarzom!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 kwietnia 2024 09:21

Nowe szablony dawkowania leków zagrażają pacjentom i lekarzom! - Obrazek nagłówka
Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia jest proponowane przeliczanie powszechnie stosowanych jednostek wynikających z Charakterystyki Produktu Leczniczego (ChPL) na inne jednostki – uzasadnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia od 8 maja ma zacząć obowiązywać nowy „dawkomat” na leki. Oznacza to, że zmienią się dotychczasowe, stosowane przez lekarzy szablony dawkowania leków, zgodne z ChPL. Jednostki i krople mają zastąpić mililitry, saszetki i tabletki –miligramy leku!

…– Propozycje informatyków Centrum e-Zdrowia nie mają żadnego uzasadnienia, a co gorsze – mogą wprowadzić dezorientację wśród pacjentów, którzy byli przyzwyczajeni do sposobu przepisywanych im dawek. Przykładem może być np. insulina. Według nowych szablonów – pacjenci zamiast podać sobie specjalnym „ostrzykiwaczem” 18 jednostek insuliny, będą musieli odliczyć dawkę 0,02ml leku , co może powodować pomyłki w dawkowaniu leków, podobnie pacjent z jaskrą zamiast dwóch kropli leku do oka będzie musiał odliczyć 0,04 ml leku – komentuje Bożena Janicka.

W piśmie do Minister Zdrowia lekarze PPOZ apelują o przesunięcie terminu wprowadzenia „dawkomatu” na leki, ale przede wszystkim o pozostawienie obecnie stosowanych szablonów dawkowania leków ( tabletki, saszetki, krople, kapsułki, jednostki,...)

… – Proponowane zmiany będą problemem nie tylko dla lekarzy w trakcie wystawiania recepty – którzy od lat mierzą się chociażby z wciąż nierozwiązanymi wyzwaniami w zakresie określania poziomu refundacji – ale przede wszystkim dla pacjentów. Tak! Trzeba jasno to powiedzieć: nowe szablony dawkowania będą skutkowały licznymi pomyłkami – które ani dla lekarzy, ani dla pacjentów nie są pożądane, a mogą być wręcz groźne ! – komentuje Bożena Janicka.

Tematy

lekarze PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także