Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pakiet onkologiczny: przychodnie wypowiadają umowy

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 3 lutego 2015 11:02

Pakiet onkologiczny: przychodnie wypowiadają umowy - Obrazek nagłówka
Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia przygotował wzór wypowiedzenia pakietu onkologicznego. Przychodnie ze Śląska rozważają taki krok.

nfz

Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia przygotował wzór wypowiedzenia pakietu onkologicznego. Przychodnie ze Śląska rozważają taki krok.

Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia przygotował dla zainteresowanych wzór wypowiedzenia umowy dla jednego zakresu AOS oaz dla podmiotu posiadającego umowy w zakresie kilku poradni realizujących pakiet onkologiczny.

PAKIETY ARŁUKOWICZA - AOS - WYPOWIEDZENIA

W związku z napływającymi do biura informacjami o wypowiadaniu umów w zakresie AOS, w części dotyczącej pakietu onkologicznego, które niektórzy członkowie Związku już złożyli lub zamierzają złożyć w Funduszu, zwróciliśmy się do naszego prawnika z prośbą o przygotowanie dla zainteresowanych szablonu wypowiedzenia – czytamy na stronie Związku.

Nie tylko przychodnie na Pomorzu wypowiadają umowy, ale także ze Śląska. Zdaniem Związku  ma na to wpływ totalny brak informacji na temat warunków realizacji pakietu onkologicznego w zakresie poz, przy jednoczesnym braku standardów określających kryteria, które należy spełnić podejmując decyzję o wystawieniu kart DILO sprawia, że nasi lekarze stają przed trudnym do rozwiązania dylematem – czy należy wystawić kartę, niekiedy na życzenie pacjenta, pomimo że wyniki dotychczas wykonanych badań tego nie uzasadniają, czy raczej zachować powściągliwość.

Rozterka jest w pełni uzasadniona – oto jeden z przykładów:

- do internisty przychodzi pacjentka z guzkiem w piersi, z życzeniem uzyskania zielonej karty bo obawia się, że ten guzek może okazać się nowotworem złośliwym;

- po przeprowadzeniu badania podmiotowego i przedmiotowego lekarz ma wątpliwości dotyczące wskazań do wystawienia karty DILO;

- natychmiast „odzywa się dzwonek” – mamy nową „pakietową” rzeczywistość – jeżeli w przyszłości okaże się, że doszło do rozwoju nowotworu złośliwego, to można się spodziewać roszczenia pacjentki, z „czarnym” scenariuszem w postaci finałowego spotkania się stron na sali sądowej;

- wobec powyższego zagrożenia pojawia się zrozumiały wniosek – na wszelki wypadek lepiej wystawić kartę DILO;

- jednocześnie odzywa się inny „dzwonek” – bardzo duża grupa kobiet po 40 roku życia ma zmiany w obrębie piersi, czy wszystkim powinno się wystawiać kartę DILO?

- odpowiedź na to pytanie raczej jest twierdząca, tym bardziej że będzie to całkowicie zgodne z wielokrotnie powtarzaną przez ministra sugestią – „najmniejsze podejrzenie choroby nowotworowej powinno skutkować wystawieniem zielonej karty”.

Bezpieczniej jest kartę DILO wystawić.

Wydaje się, że mniej groźna w swoich skutkach dla lekarza jest perspektywa czasowej utraty możliwości wystawiania kart DILO aniżeli spotykanie się z reprezentującymi pacjentów prawnikami na sali sądowej.

 

Portal podyplomie.pl dotarł do wyjaśnienia jednej z przychodni, która wypowiedziała część umowy związanej z pakietem onkologicznym:

„Deklaracja przystąpienia do realizacji diagnostyki i leczenia onkologicznego w zakresie (…) została podpisana w sytuacji braku pełnej wiedzy dotyczącej skutków merytorycznych, organizacyjnych oraz finansowych tej decyzji”.

Najbardziej newralgiczne wydają się być: niedoszacowana wycena świadczeń, nierealne terminy diagnostyki onkologicznej czy chociażby brak narzędzi informatycznych do sprawozdawania realizacji pakietu do NFZ.

Przypomnijmy jakie zmiany nastąpiły w AOS w związku z pakietem onkologiczny:

Zwiększenie wyceny oraz rozszerzenie zakresów pakietów onkologicznych a także wykazu badań wykonywanych w ramach diagnostyki onkologicznej – to główne zmiany wprowadzone w podpisanym 5 grudnia przez prezesa NFZ Tadeusza Jędrzejczyka zarządzeniu nr 79/2014/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Zakres wprowadzonych w zarządzeniu zmian obejmuje zarówno uwagi odnoszące się do pakietu onkologicznego, jak i do rozwiązań związanych z wydzieleniem zakresu skojarzonego dla pacjentów pierwszorazowych.

W związku z uwagami odnoszącymi się do wyceny pakietów onkologicznych, po ponownej szczegółowej analizie, dokonano zwiększenia wartości punktowej wszystkich pakietów, zarówno dotyczących diagnostyki wstępnej, jak i pogłębionej.

Średni wzrost cen wyniósł 41% (w zależności od pakietu od 14,5% do 177%). Przykładowo: wycena pakietu diagnostyki wstępnej klatki piersiowej podniesiona została z 58 do 71 punktów, a pogłębionej z 165 do 189 pkt. Wycena pakietu diagnostyki wstępnej nowotworu dolnego odcinka przewodu pokarmowego skorygowana została z 38 na 53 pkt, a diagnostyki pogłębionej z 73 do 86 pkt. Istotnie zwiększona została także wycena diagnostyki czerniaka: etap wstępny z 9 do 20 pkt, a pogłębiony ze 112 do 130 oraz diagnostyka chłoniaków: etap wstępny z 6,5 do 18 pkt, a pogłębiony z 72,5 do 85 pkt..

W niektórych specjalnościach rozszerzony został zakres realizowanych pakietów onkologicznych. Odnosi się to m.in. do chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej – diagnostyka nowotworów piersi, audiologii i foniatrii – diagnostyka nowotworów krtani, czy endokrynologii – pakiet diagnostyczny dla nowotworów centralnego układu.

We wszystkich zakresach świadczeń będących przedmiotem umów, utrzymano wymóg dostępności do poradni przez 3 dni w tygodniu po cztery godziny.

Zgodnie z propozycjami zgłoszonymi w trakcie konsultacji rozszerzono również wykaz badań wykonywanych w ramach diagnostyki onkologicznej, w tym m.in. wprowadzono USG krtani, USG gałki ocznej, biopsje narządowe i angiografię fluoresceinową.

W ramach onkologii wprowadzono dodatkowo zakres skojarzony dla pacjentów pierwszorazowych, co daje możliwość premiowania szybkiego diagnozowania także pacjentów nie posiadających karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Podwyższono również wycenę badania poziomu 5 fluorouracylu (poprzez przeniesienie do wyższej grupy rozliczeniowej).

Źródło: nfz.gov.plźródło/podyplomie.pl/ pzpoz.pl

Czytaj także: Jakie sa zarobki w firmach farmaceutycznych?

 

 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)