Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Rewolucja w bezpłatnych lekach: kto wystawi receptę?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 15 marca 2024 08:31

Rewolucja w bezpłatnych lekach: kto wystawi receptę? - Obrazek nagłówka
Recepty na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, będą mogły być wystawiane przez lekarzy pracujących w podmiotach bez kontraktów z NFZ – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Seniorzy, najpierw 75+, potem 65+ w większości nie mieli problemów z tym ograniczeniem: pozostając pod stałą opieką poradni POZ, nawet w sytuacji korzystania z porad specjalistycznych „prywatnie”, mogli w swojej poradni POZ poprosić o przepisanie czy potwierdzenie recept. Sytuacja się skomplikowała, gdy do bezpłatnych leków zostały uprawnione wszystkie dzieci: w ich przypadku korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej jest znacząco częstsze, zwłaszcza gdy chodzi o AOS a zgłaszanie się do POZ tylko po przepisanie recept jest kłopotliwe – i dla rodziców, i przede wszystkim dla poradni.

Gdy w ubiegłym roku zmieniały się przepisy, minister zdrowia Katarzyna Sójka tłumaczyła, że ich kształt wynika z tego, że Ministerstwo Zdrowia dba o publiczny system ochrony zdrowia i chce go rozwijać i wzmacniać – i temu miało służyć przypisanie uprawnienia do wystawiania bezpłatnych recept tylko lekarzom pracującym w podmiotach mających kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Od tego oczywiście odejdziemy, bo to pacjent jest ubezpieczony, a lekarz, czy jest prywatny, czy publiczny, właściwie nie ma to żadnego znaczenia. Taką zmianę z pewnością wprowadzimy i zrobimy to niebawem - zapowiedziała Leszczyna, mówiąc o perspektywie kilku tygodni. Niewykluczone, że niejako przy okazji uda się rozwiązać kwestię pacjentów będących pod opieką hospicjów, którzy również nie mogą wystawiać dla dzieci bezpłatnych leków.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)