Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Indie

Problemy z eksportem szczepionek przeciw COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 grudnia 2021 14:52

Problemy z eksportem szczepionek przeciw COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Indie poinformowały, że posiadają ogromne ilości szczepionek przeciw COVID-19, które z powodów logistycznych nie mogą być wysłane do krajów o niskich dochodach, które mają niskie poziomy zaszczepienia.

Indie borykają się z eksportem nadwyżki szczepionek przeciw COVID-19, które miały zostać wysłane do krajów o niższych dochodach. Problemem są przeszkody logistyczne, które opóźniają transport.

- Na całym świecie jest wystarczająca ilość szczepionek, ale w praktyce to zrobienie zastrzyków zajmuje najwięcej czasu – powiedział Adar Poonawalla, dyrektor generalny SII, producenta indyjskiej wersji szczepionki AstraZeneca o nazwie Covishield.

Poonawalla podkreślił również, że wiele krajów nie zaszczepiło wystarczająco dużo swoich populacji, co jest kluczowe w przeciwdziałaniu pandemii.

- Niektóre kraje zaszczepiły tylko 10 lub 15% populacji, a muszą osiągnąć 60-70%. Popyt jest tam bardzo duży, ale nie zostanie on zaspokojony od razu, szczególnie teraz, gdy podaż jest większa niż miesięczne możliwości szczepień – dodał.

Indyjski rząd również twierdzi, że aktualna produkcja szczepionek jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich krajów na świecie, które na ten moment wynosi ok. 3,6 miliarda osób.

- Indie są w stanie dostarczyć szczepionki, ale czy istnieje możliwość ich otrzymania? Debata powinna dotyczyć tego, jak przyspieszyć dostawę, zwiększyć zdolność absorpcji w wielu krajach, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim – powiedział dr. Vinod Kumar Paul, urzędnik indyjskiego resortu zdrowia.

Międzynarodowa organizacja wspierana przez WHO – COVAX uważa, że sytuacja jest również wynikiem zakazu eksportu szczepionek, jakie Indie wprowadziły kilka miesięcy temu i zniosły dopiero w listopadzie. Po zniesieniu zakazu COVAX kupiła od SII ok. 40 milionów dawek preparatu Covishield.

- Jeśli Indie chcą pozostać „apteką świata”, muszą dostarczać szczepionki nawet w trudnych czasach – powiedział Seth Berkeley, dyrektor generalny Gavi, wspierającego COVAX.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.