Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Projekt rozporządzenia zmian ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 stycznia 2019 15:52

Projekt rozporządzenia zmian ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
W piątek skierowano do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Poniżej zamieszczamy uzasadnienie projektu.

Przedmiotowe rozporządzenie stanowi nowelizację rozporządzenia wydanego na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.), w odniesieniu do świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Z uwagi na, procedowaną równolegle, zmianę rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń (Dz. U. poz. 1172), proponuje się wprowadzenie w niniejszym rozporządzeniu analogicznych zmian, w celu zapewnienia spójności i jednolitości przepisów dotyczących zakresu oraz częstotliwości przeprowadzania badań osobom uprawiającym sport oraz zamierzającym rozpocząć uprawianie sportu. W związku z powyższym, w rozporządzeniu proponuje się ograniczenie liczby obowiązkowych badań specjalistycznych i diagnostycznych niezbędnych do wydania orzeczenia o zdolności do uprawiania danego sportu.

Jednocześnie, do decyzji lekarza orzekającego pozostawiono możliwość zlecenia wykonania innych niż określone w rozporządzeniu badań i konsultacji wynikających z oceny stanu zdrowia zawodnika ubiegającego się o wydanie orzeczenia, niezbędnych do wydania orzeczenia. Rozwiązanie to pozwala na dostosowanie zakresu badań, z uwzględnieniem ekonomiki postępowania oraz indywidualnych okoliczności i potrzeb wynikających ze stanu zdrowia konkretnego zawodnika. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Projekt nie ma wpływu na mikro- małych i średnich przedsiębiorców, ponieważ proponowane zmiany nie określają, ani nie modyfikują warunków wykonywania działalności gospodarczej. Przedmiotowa regulacja nie jest objęta prawem Unii Europejskiej. Projektowane rozporządzenie nie zawiera przepisów technicznych i w związku z tym nie podlega procedurze notyfikacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597). 5 Jednocześnie należy wskazać, że nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do projektowanego rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.