- Liczba zakażonych w Chinach przekroczyła 2830. Przypadki śmiertelne – 81 (stan na g. 22.00 w poniedziałek).
- Według naukowców z Hongkongu, liczba chorych w Chinach może wynosić nawet 20 tysięcy.
- W zamkniętych lub poddanych poważnym ograniczeniom komunikacyjnym chińskich miastach mieszka co najmniej 60 mln ludzi.
- W poniedziałek (27 stycznia) odnotowano pierwszy wywołany przez 2019-nCoV zgon w stolicy Państwa Środka. Zmarły, 50-letni mężczyzna, przyjechał do Pekinu z Wuhan 8 stycznia. Pierwsze objawy choroby pojawiły się u niego 15 stycznia, zaś diagnozę postawiono 22 stycznia.
- Potwierdzone zakażenia poza Chinami kontynentalnymi: Hongkong – 8, Tajwan – 5, Makau – 6, Tajlandia – 8, USA – 5, Australia – 5, Singapur – 4, Malezja – 4, Japonia – 4, Korea Południowa – 4, Francja – 3, Kanada – 2, Wietnam – 2, Nepal – 1, Sri Lanka – 1, Kambodża – 1.
- W Stanach Zjednoczonych obserwacji poddano do tej pory 110 osób w 26 stanach. Zakażenie potwierdzono u pięciu, a wykluczono u 32. Pozostali czekają na wyniki badań.
- Druga zakażona osoba w Kanadzie to żona pierwszego pacjenta z tego kraju. Oboje podróżowali do Wuhan.
- Mongolia zdecydowała się na zamknięcie granicy z Chinami oraz… szkół, choć w kraju tym nie stwierdzono do tej pory ani jednego zachorowania.
- Nie ma żadnych podstaw do twierdzenia, że wirus 2019-nCoV może się przenosić poprzez zakupione poprzez Internet i sprowadzane z Chin pocztą przedmioty.
- Kilka krajów zapowiedziało ewakuację swoich obywateli z rejonu Wuhan – m.in. Japonia, USA, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i… Polska. Jak podaje RMF FM „Biuro rzecznika prasowego polskiego MSZ poinformowało, że 19 Polaków, którzy przebywają obecnie w mieście Wuhan w Chinach, chce wrócić do Polski. Polskie służby konsularne uczestniczą w koordynacji działań państw UE na rzecz wyjazdu zainteresowanych polskich obywateli z Wuhan”.
- Rozpoczęły się prace nad szczepionką. Prowadzi je kilka różnych instytucji i zespołów naukowych, m.in. Amerykanie z National Institutes of Health, australijscy badacze z Uniwersytetu w Queensland oraz ściśle współpracująca z WHO pozarządowa organizacja CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) z siedzibą w Norwegii.
- Główny Inspektor Sanitarny wydał zaktualizowane wytyczne postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem 2019-nCoV. Szczegóły: tutaj.
Źródła: NYT, Reuters, CNN, RMF FM