Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Omikron

Trzecia dawka niezbędna?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 grudnia 2021 13:28

Trzecia dawka niezbędna? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego potwierdziły, że dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 wytwarzają znacząco mniej przeciwciał, by skutecznie neutralizować nowy wariant „Omikron”

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali w poniedziałek wyniki badania, w którym przeanalizowali próbki krwi od uczestników, którym podano dawki od AstraZeneca lub Pfizer-BioNTech w dużym badaniu dotyczącym mieszania szczepionek oraz ich skuteczności przeciw poszczególnym wariantom koronawirusa.

Wyniki pokazały, że dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 nie indukują wystarczającej ilości przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi „Omikron”. Naukowcy wskazują, że prawdopodobne jest to przyczyną zwiększonej ilości infekcji nowym szczepem u osób wcześniej zakażonych lub zaszczepionych.

Wyniki pojawiły się dzień po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł, że dwa zastrzyki nie wystarczą, aby powstrzymać nowy wariant.

W badaniu Oxford stwierdzono, że nie ma jeszcze dowodów na to, że niższy poziom przeciwciał zwalczających infekcje przeciwko Omikronowi może prowadzić do większego ryzyka ciężkiej choroby, hospitalizacji lub śmierci u osób, które otrzymały dwie dawki zatwierdzonych szczepionek, ale jest to wielce prawdopodobne.

- Są to ważne dane, ale stanowią tylko część obrazu. Patrzą tylko na przeciwciała neutralizujące po drugiej dawce, ale nie mówią nam o odporności komórkowej, co również zostanie przetestowane – powiedział Matthew Snape, profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Badanie pojawiło się dniu, w którym pierwszy pacjent zakażony wariantem „Omikron” w Wielkiej Brytanii zmarł.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także