Warszawa: Oddział onkologiczny tylko dla kobiet

179695244
Fot. Thinkstock/Getty Images
W Szpitalu Opieki Krótkoterminowej Centrum Attis przy ul. Górczewskiej w Warszawie zacznie funkcjonować pierwszy w Polsce publiczny Zakład Onkologii Kobiecej.
Alicja Dusza 2017-09-28 08:19

Pacjentki będą mogły uzyskać kompleksową, skoordynowaną i zindywidualizowaną opiekę onkologiczną – od profilaktyki, przez diagnostykę, leczenie operacyjne, chemioterapię, radioterapię, aż po rehabilitację. Pierwsze pacjentki zostaną przyjęte pod koniec października tego roku. Inwestycja kosztowała ponad 7,2 mln zł, z czego 5,9 mln zł pochodziło z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.

Zakład Onkologii Kobiecej zajmie się leczeniem wszystkich nowotworów kobiecych – piersi, macicy, jajnika, a także raka płuc, który jest najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet. To innowacyjne podejście do pacjentek chorych onkologicznie, zakłada stworzenie miejsca, w którym kobiety otrzymają kompleksową pomoc, opiekę medyczną i wsparcie pod jednym dachem. Koncepcja będzie wdrażana wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Amazonki. Centrum Attis będzie również prowadziło współpracę z Centrum Onkologii w Warszawie, a także Instytutem Żywności i Żywienia – tak, aby zapewnić pacjentkom optymalny sposób odżywiania.

– To jedna z największych naszych tegorocznych inwestycji medycznych. Pacjentkom cierpiącym na nowotwory potrzebne jest miejsce, w którym w dobrej atmosferze i komfortowych warunkach będą mogły przejść diagnostykę, leczenie i rehabilitację. Otwierany dzisiaj Zakład Onkologii Kobiecej stwarza właśnie takie warunki. Dedykowany jest kobietom, ponieważ nowotwory kobiece są nie tylko ciężką chorobą ciała, mają również ogromny wpływ na psychikę chorych – postrzeganie własnej osoby, wizerunek czy pełnienie ról społecznych. Pacjentki onkologiczne leczone w oddziałach dedykowanych jedynie kobietom o wiele szybciej i sprawniej wracają nie tylko do zdrowia, ale również aktywności społecznej – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W zakładzie działać będą trzy oddziały – onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej. Pacjentkom zapewniona zostanie również opieka rehabilitacyjna przed i pooperacyjna oraz, jeżeli zajdzie taka potrzeba, opieka terminalna. Zespół specjalistów z onkologiem klinicznym na czele będzie ustalał proces diagnostyczno-leczniczy indywidualnie dla każdej pacjentki. Pielęgniarka prowadząca będzie natomiast prowadziła pacjentkę przez poszczególne etapy leczenia. Jako osoba wspomagająca do projektu włączony zostanie również specjalista zdrowia publicznego, którego opinia będzie potrzebna zwłaszcza na etapie przyjęć pacjentek. Oddział będzie liczył 28 łózek. Kobiety będą leczone w pokojach jedno i dwuosobowych z łazienkami oraz klimatyzacją. Sale zamiast standardowej numeracji noszą nazwy owoców, a kolorystyka każdej z nich nawiązuje do koloru danego owocu. Łóżka w pokojach wyposażone są w wielofunkcyjne sterowanie elektryczne, co umożliwia łatwą modyfikację ich ułożenia i podparcia – tak, aby mogły one jednocześnie pełnić funkcję, np. fotela. Na terenie całego oddziału będzie dostępna bezpłatnie bezprzewodowa sieć internetowa Wi-Fi, a każdy pokój zostanie wyposażony w telewizor z bezpłatnym dostępem.
Na oddziale oprócz pokoi dla pacjentek i pomieszczeń typowo medycznych – takich jak gabinet zabiegowy, ginekologiczny itp., znajdą się również pomieszczenia przygotowane specjalnie dla pacjentek. W pokoju wyposażonym w toaletkę, kobiety będą mogły wykonywać czynności kosmetyczne, a także wspólnie dobierać peruki itd.

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także