Omikron mniej groźny od Delty?

Medexpress

Opublikowano 22 grudnia 2021, 15:02

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 22 grudnia 2021, 15:02

Od momentu pojawienia się mutacji koronawirusa Omikron, lekarze zastanawiali się nad ryzykiem dla zdrowia publicznego związanym z nowym szczepem. Naukowcy z RPA postanowili przeanalizować siłę nowego wariantu, na podstawie danych z ostatnich dwóch miesiący.

Nowe badanie, miało na celu ocenę ryzyka ciężkiego przebiegu choroby poprzez porównanie danych dotyczących infekcji Omikron w październiku i listopadzie z danymi o infekcjach poprzedniego wariantu Delta - między kwietniem a listopadem.

Analiza została przeprowadzona przez naukowców z Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych (NICD) i głównych uczelni, w tym University of the Witwatersrand i University of KwaZulu-Natal. Badacze brali pod uwagę wszystkie przypadki w Afryce Południowej.

Wyniki badania wykazały, że ryzyko hospitalizacji było o około 80% niższe dla osób zakażonych Omikronem w porównaniu z Deltą, a dla osób przebywających w szpitalu ryzyko ciężkiego przebiegu choroby było o około 30% niższe.

Paul Hunter, profesor medycyny na brytyjskim Uniwersytecie Wschodniej Anglii, określił badanie południowoafrykańskie jako ważne i powiedział, że jest to pierwsze właściwie przeprowadzone badanie porównujące oba warianty. Ostrzega jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków.

- Mimo że przypadki Omikron rzadziej trafiały do​​szpitala niż przypadki delty, nie można powiedzieć, czy jest to spowodowane nieodłącznymi różnicami w sile wirusa, czy też wynika to z wyższej odporności populacji w listopadzie w porównaniu z wcześniejszą sytuacją – powiedział prof. Hunter.

Źródło: Reuters

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

RPA / koronawirus / COVID-19 / wariant delta / pandemia koronawirusa / omikron
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28