Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Otwarcie pierwszej w Polsce poradni hipercholesterolemii rodzinnej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 października 2017 13:03

Otwarcie pierwszej w Polsce poradni hipercholesterolemii rodzinnej - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Hipercholesterolemia rodzinna oznacza znacząco podwyższone stężenie cholesterolu LDL we krwi. Rozwija się bezobjawowo. Nie jest wynikiem błędów w diecie i stylu życia. Przyczynę stanowią inne choroby oraz wady w budowie jednego z genów. Szacuje się, że w Polsce obciążonych jest nią od 150 do 200 tysięcy osób. Niestety, większość pacjentów dotkniętych chorobą jest całkowicie tego faktu nieświadoma.

Istotą hipercholesterolemii rodzinnej jest upośledzony metabolizm cholesterolu, co skutkuje podwyższeniem jego stężenia we krwi. To jedna z najczęstszych chorób dziedzicznych spowodowanych uszkodzeniem w obrębie jednego genu. Jest chorobą genetyczną dziedziczoną niezależnie od płci. Wywołuje ją mutacja genu LDLR, odpowiadającego za przyswajanie cholesterolu LDL, potocznie nazywanego złym cholesterolem. Prowadzi do przedwczesnego rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną, którzy nie są leczeni zapadają na chorobę wieńcową –mężczyźni przed 55 rokiem życia, a kobiety przed 60. Śmiertelność z przyczyn naczyniowo sercowych u osób młodych, między 20 a 39 rokiem życia, dotkniętych hipercholesterolemią jest stukrotnie wyższa niż w ogólnej populacji. Na podstawie istniejących danych szacuje się, że w Polsce mniej niż 1% chorych jest prawidłowo zdiagnozowanych. Dzięki odpowiedniej profilaktyce polegającej na stworzeniu kompleksowego modelu diagnostyki, w tym diagnostyki genetycznej, właściwej opiece nad pacjentami oraz wdrażaniu prawidłowego leczenia można skutecznie ograniczać  negatywne konsekwencje choroby. 

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów w Gdańsku została właśnie otwarta Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej. Konferencja prasowa, która miała miejsce 24 października 2017 roku oficjalnie zapoczątkowała działalność poradni. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Marek Tombarkiewicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Marcin Gruchała – rektor GUMed, Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz dr Krzysztof Chlebus – lider Projektu. Stworzenie tego typu placówki stało się możliwe dzięki finansowaniu projektu przez Narodowy Program Zdrowia 2016-2020* w ramach szerszych  działań dedykowanych promocji zdrowego i aktywnego starzenia się.

Ośrodek w Gdańsku specjalizuje się w diagnostyce genetycznej, również diagnostyce kaskadowej krewnych ze zidentyfikowaną mutacją genetyczną. Celem działania Poradni jest prowadzenie wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentami, a przede wszystkim diagnozowanie jak największej liczby zagrożonych hipercholesterolemią rodzinną osób i wdrażanie odpowiedniego leczenia, które pozwoli uniknąć poważnych, zagrażających życiu konsekwencji choroby zgodnie ze standardami Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podkreślał jak ważne jest stworzenie modelu wskazującego, jak podejść do problemu tej jednostki chorobowej. Grupą docelową są wszyscy pełnoletni mieszkańcy Polski z podejrzeniem hipercholesterolemii rodzinnej. Wstępnej kwalifikacji do wizyty mogą dokonywać lekarze na różnych poziomach opieki zdrowotnej (POZ, oddziały szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna), przy spełnieniu co najmniej jednego z kryteriów klasyfikacyjnych: stężenia cholesterolu LDL powyżej 190 mg/dl lub stężeniu cholesterolu całkowitego powyżej 310 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl lub wystąpieniu przedwczesnej choroby wieńcowej albo naczyniowej u pacjenta albo jego najbliższych krewnych).

Wizyta w poradni jest bezpłatna i nie jest wymagane skierowanie. Warunkiem rejestracji jest jedynie weryfikacja kryteriów klinicznych. Podczas pierwszej wizyty pacjent podpisuje zgodę na udział w programie, w tym na przetwarzanie danych, a pielęgniarka zbiera wywiad, to znaczy dokonuje pomiarów antropometrycznych, ciśnienia tętniczego, akcji serca, wykonuje ekg. Następnie lekarz w poradni dokonuje pełnej oceny czynników ryzyka, analizuje dokumentację pacjenta, wykonuje badanie podmiotowe i przedmiotowe i dokonuje oceny prawdopodobieństwa hipercholesterolemii rodzinnej zgodnie z kryteriami jej rozpoznawania na podstawie specjalnego kwestionariusza. Uzyskane na tej podstawie wyniki są podstawą do skierowania pacjenta na badania genetyczne.

– Do niedawna w Polsce za względu na wysokie koszty badania przesiewowe prowadzone były jedynie w ramach w ramach grantów i specjalnych programów. Teraz będzie można robić to bardziej systemowo – deklaruje szef projektu doktor Krzysztof Chlebus. W przypadku hipercholesterolemii rodzinnej niezwykle ważna jest diagnostyka kaskadowa. Polega ona na zbadaniu wszystkich krewnych I stopnia pacjenta (rodzice, dzieci, rodzeństwo), u którego potwierdzono obecność genu. W miarę możliwości należy poszerzać diagnostykę i zbadać również dalszych członków rodziny. Realizacja tych badań może być często limitowana motywacją i poziomem świadomości, ale także obiektywnymi trudnościami, np. miejscem zamieszkania. 

Intencja gdańskich naukowców jest stworzenie modelowego ośrodka, który w sposób kompleksowy będzie zajmował się diagnostyką i poszukiwaniem osób z hipercholesterolemia rodzinną. Tymczasem jest to pierwsze i jedyne miejsce w kraju,  gdzie można wszechstronnie leczyć całe rodziny dotknięte problemem. Jak dodał na konferencji prasowej prof. Gruchała, hipercholesterolemia rodzinna jest choroba genetycznie uwarunkowaną, ale podatną na terapię.

*Narodowy Program Zdrowia 2016-20 wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenie świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań prozdrowotnych. Oczekuje się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia mężczyzn (do 78 lat) i kobiet (do 84 lat) oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia, a także poprawi się ogólny stan zdrowia społeczeństwa.

Źródło: Materiały prasowe

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-475746642
Tydzień Hipercholesterolemii

Oficjalny rok walki z hipercholesterolemią to dopiero początek

12 stycznia 2024
Zrzut ekranu 2024-01-11 o 11.34.07
Tydzień Hipercholesterolemii

Jak działa program leczenia pacjentów z zaburzeniami lipidowymi?

11 stycznia 2024
Zrzut ekranu 2024-01-9 o 10.57.30
Tydzień Hipercholesterolemii

W jaki sposób inhibitory PCSK9 mogą pomóc pacjentom?

9 stycznia 2024
470386899
Tydzień z hipercholesterolemią rodzinną

Hipercholesterolemia. Badania to podstawa

8 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także