Pacjenci z mikroskopowym zapaleniem jelita grubego pozbawieni dostępu do refundowanej terapii

Medexpress

Opublikowano 14 maja 2021, 10:35

Medexpress

Opublikowano 14 maja 2021, 10:35

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG) to przewlekła choroba zapalna przewodu pokarmowego o niewyjaśnionej przyczynie. Jest częstą przyczyną przewlekłej biegunki, zwłaszcza u osób po 70. roku życia. Chorobie mogą towarzyszyć kolkowe bóle brzucha, nagłe parcie na stolec, nietrzymanie kału, stolce tłuszczowe i zmniejszenie masy ciała. MZJG istotnie wpływa na jakość życia chorych.

Decyzją ministra zdrowia od 1 maja 2021 r. z wykazu leków refundowanych usunięto lek budesonid
w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu we wskazaniu leczenia MZJG. Budesonid MMX to steryd o działaniu miejscowym i jest lekiem pierwszego wyboru w MZJG. Jak wskazuje Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”, to terapia zarejestrowana, rekomendowana w wytycznych naukowych, dla której nie ma porównywalnego zamiennika.

Alternatywne terapie steroidami o działaniu systemowym wiążą się z nieporównywalnie większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i powikłań. Leczenie to może się także okazać nieskuteczne, co z kolei prowadzi do sytuacji, w której pozorne oszczędności w budżecie płatnika publicznego na nowoczesnej terapii pochłaniane są z nawiązką przez koszty leczenia zaostrzeń i powikłań spowodowanych stosowaniem terapii poprzedniej generacji – wskazuje Agnieszka Gołębiewska, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa „J-elita”. - To sytuacja niedopuszczalna z punktu widzenia zdrowia pacjentów, ale także niekorzystna z punktu widzenia polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Organizacja zaapelowała do ministra zdrowia o niezwłoczne przywrócenie terapii dla chorych
na mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG) na listę leków refundowanych.

Wierzymy, że los kilkunastu tysięcy pacjentów z MZJG nie jest Panu Ministrowi obojętny. Dziś chorzy, by móc kontynuować terapię lekiem budesonid MMX, muszą zapłacić 404,75 zł za opakowanie lub zrezygnować z leczenia. Mikroskopowe zapalenie jelita grubego coraz częściej dotyka osoby starsze, których jedynym źródłem utrzymania jest renta lub emerytura. W XXI wieku, w państwie członkowskim Unii Europejskiej nikt nie powinien być stawiany przed podobnym wyborem. A już zwłaszcza osoby starsze i chore – zwraca uwagę Agnieszka Gołębiewska.

Kolejne obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wejdzie w życie 1 lipca br.

Źródło: mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

J-elita / choroby zapalne jelit / Mikroskopowe zapalenie jelita grubego
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31