Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Maciej Miłkowski

Refundacja flozyn to już tylko kwestia negocjacji cenowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 września 2019 13:31

Refundacja flozyn to już tylko kwestia negocjacji cenowych - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
– Pacjenci sformułowali apel dotyczący nowych terapii w cukrzycy typu II. Zwracają w nim uwagę na brak dostępności do flozyn. Jak Państwo w MZ reagujecie na te apele? Jaka będzie odpowiedź Ministerstwa Zdrowia? Zapytaliśmy o to wiceministra Macieja Miłkowskiego.

Maciej Miłkowski: Wiemy, że leczenie cukrzycy jest bardzo istotne. Choroba ta powoduje mnogość powikłań kardiologicznych, naczyniowych, a leczenie tych powikłań jest bardzo kosztowne. Ale leczenie nowymi technologiami, w tym przypadku flozynami (choć są tu jeszcze inne typy leków, które nie są objęte refundacją) przy aktualnie proponowanych cenach, to budżet trudny do sfinansowania. Jest to bowiem duża grupa chorych, nawet do 200 tysięcy pacjentów. Wiemy też, że tych leków [flozyn] jest kilka. I choć w ich charakterystykach produktu leczniczego mowa jest o podobnych grupach chorych, to we wnioskach refundacyjnych każdemu z nich przypisano konkretne, [nieco inne] populacje. W związku z tym musimy tu myśleć łącznie o pełnej populacji, czyli pełnej grupie wszystkich pacjentów, być może wszystkich pacjentów w pełnym zakresie leczenia. To jest związane teraz już wyłącznie z negocjacjami cenowymi. Wiem, że te negocjacje są bardzo trudne. W niektórych przypadkach te leki są dostępne w aptekach taniej niż my możemy wynegocjować na dzień dzisiejszy. Tak więc widać, że jest jeszcze tu jeszcze pole do negocjacji. Oczekujemy, że firmy będą jednak chciały te leki sprzedawać w Polsce, bo są to olbrzymie kwoty - setki milionów złotych.

Przypomnijmy:

W materiale „Flozyny z przytupem wychodzą poza cukrzycę” pisaliśmy o wrześniowych doniesieniach z European Society of Cardiology w Paryżu, dotyczących pierwszej publikacji wyników badania DAPA-HF, czyli zastosowania dapagliflozyny u pacjentów z niewydolnością serca z cukrzyca i bez cukrzycy. Zastosowanie dapagliflozyny prowadziło do istotnej statystycznie redukcji częstości występowania złożonego punktu końcowego tj. zgonu sercowo-naczyniowego lub pogorszenia niewydolności serca o 26% (p<0,00001).

– Wyniki badania DAPA-HF są znakomite, a prawdopodobnie najważniejszym odkryciem jest to, że stosowanie dapagliflozyny przynosi korzyści u pacjentów bez cukrzycy. Korzyści te były znaczące w trzech, ważnych dla chorego płaszczyznach: poprawa jakości życia, zmniejszenie częstości hospitalizacji oraz wydłużenie życia – podkreślił prof. John McMurray z University of Glasgow.

Implikacje kliniczne badania DAPA-HF potencjalnie mogą być bardzo znaczące. Niewiele leków wykazało bowiem tak znaczącą skuteczność w terapii niewydolności serca.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także