Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Schizofrenia – leki długodziałające a reforma polskiej psychiatrii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 kwietnia 2016 09:11

Schizofrenia – leki długodziałające a reforma polskiej psychiatrii - Obrazek nagłówka
50 mln chorych na świecie, 385 tys. osób w Polsce. To szacunkowe dane obrazujące skalę zachorowań na schizofrenię – jedną z najpoważniejszych i najbardziej stygmatyzujących chorób psychicznych.

Wielowymiarowy, bardzo burzliwy charakter schizofrenii, wpływający na zdolność jasnego myślenia, wyrażania emocji, relacje z innymi oraz funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym sprawia, że choroba ta jest dramatem wielu młodych ludzi. Konsekwencje schizofrenii odczuwają jednak także ich bliscy, którzy są w pełni zaangażowani w proces leczenia oraz opiekę. Mówią o tym inicjatorzy kampanii dedykowanej schizofrenii, którzy opierając się na danych zawartych w Raporcie „Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy” podjęli próbę odpowiedzi na pytanie czy jesteśmy dziś w stanie zmienić dramatyczną sytuację młodych osób chorych na schizofrenię, „utrzymując” je w społeczeństwie  i zdejmując ciężar opieki z ramion ich rodzin.
Publikacja „Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy” prezentuje sytuację i problemy osób chorych na schizofrenię oraz ich opiekunów, zwracając szczególną uwagę na długofalowe skutki trudnej i obciążającej roli opiekuna osoby chorej psychicznie. Raport gromadząc szereg informacji nt. sytuacji osób chorych, jak i ich bliskich jest również przyczynkiem do dyskusji o koniecznych kierunkach zmian w opiece nad chorymi na schizofrenię w Polsce. 
Zaangażowanie rodziny i ciężar opieki nad chorymi na schizofrenię jest dziś ogromnym wyzwaniem dla systemu opieki psychiatrycznej. Jak wynika z Raportu  na każdego pacjenta ze zdiagnozowaną schizofrenią przypada około 10 osób z jego najbliższego otoczenia, które bezpośrednio dotknięte są konsekwencjami choroby. Większość z nich to osoby w średnim wieku, aktywne zawodowo, które poświęcają na opiekę nad chorym średnio 34 godziny tygodniowo. Angażując się, niestety często same potrzebują pomocy. Jak wskazują badania ok 12-18% opiekunów jest  na granicy depresji, a jeden na czterech z nich sam wymaga pomocy specjalisty. 
Czy powszechny dziś model opieki jest zatem właściwy i adekwatny do tak obciążającej choroby, jaką jest schizofrenia?

– Funkcjonujący dziś w Polsce model opieki instytucjonalnej nad osobami  ze schizofrenią i brak rozwiniętej opieki środowiskowej sprawiają, że największy ciężar opieki nad chorymi spoczywa na bliskich i rodzinie, którzy dźwigają materialne, emocjonalne i społeczne konsekwencje choroby. I choć zaangażowanie rodziny i bliskich w proces terapeutyczny w przypadku schizofrenii jest kwestią niezwykle ważną, ponieważ opieka w naturalnym środowisku pacjenta stanowi obok leków istotny element terapii, funkcjonujący model nie jest doskonały i prowadzi  do wielu negatywnych skutków. Obciążenia oraz stres związany z zaistniałą sytuacją chorobową, pogorszenie się wzajemnych relacji w rodzinie, destabilizacja życia  na skutek nawrotów choroby, wyraźny spadek jakości życia w sferze zdrowia psychicznego, czy stygmatyzacja opiekunów, która prowadzi do dyskryminacji  i wykluczenia ich z życia społecznego – to poważne konsekwencje, jakie pociąga  za sobą opieka nad chorym – tłumaczy prof. Bartosz Łoza, Prezes Towarzystwa Neuropsychiatrycznego. 
– Co więcej, czas pracy bliskich przeznaczony na opiekę rodzi również poważne skutki finansowe, obciążające w dużej mierze budżet państwa. Obniżenie aktywności zawodowej opiekunów, częste absencje w pracy czy zmniejszenie godzin pracy  to realne konsekwencje dla gospodarki państwa, które często pomija się w publicznej debacie – dodaje prof. Bartosz Łoza. 
Jak wskazuje Raport, schizofrenia plasowana jest dziś na pierwszym miejscu  w rankingach jednostek chorobowych powodujących niezdolność do pracy oraz na czwartym w wydatkach na świadczenia. Łączne wydatki ZUS związane  ze schizofrenią wynoszą 1,1 mld złotych rocznie (dane za 2013 r.), natomiast koszty całkowite przeznaczane na leczenie oscylują w okolicach 3,1 mld złotych (dane za 2013 r.). Warto zastanowić się więc jaka jest efektywność wydatkowania tych środków i czy przekłada się ona na realną pomoc chorym na schizofrenię?
– Głównym celem leczenia schizofrenii jest poprawa funkcjonowania oraz jakości życia chorego, jak również zmniejszenie niekorzystnego wpływu choroby na pacjenta i jego rodzinę. Zdolność odzyskania autonomii czy powrót do aktywności zawodowej i społecznej to długofalowe cele terapii. Jednak chcąc je osiągnąć, warto pamiętać, iż kluczową rolę w terapii schizofrenii odgrywa relacja na linii chory – lekarz, natomiast efekty leczenia w głównej mierze zależą od tego czy i w jaki sposób chory przyjmuje lek – argumentuje dr Maja Polikowska z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak wskazują wyniki badań przytoczone w Raporcie już kilkudniowa (1–10 dni / rok) przerwa w stosowaniu leków na schizofrenię powoduje niemal 2-krotny wzrost ryzyka nawrotu choroby i ponownej hospitalizacji. Dlatego kluczowe jest utrzymanie ciągłości leczenia. Nie jest to jednak proste. Stąd nieodzownym elementem tego procesu są opiekunowie. Rodziny zaangażowane w proces terapeutyczny stają się pomocne w osiągnięciu zadowalającego poziomu współpracy z pacjentem, dbaniu  o przestrzeganie zasad terapii, zapobieganiu nawrotom oraz reedukacji pacjenta w zakresie umiejętności społecznych. Warto jednak pamiętać, że ich zaangażowanie i obciążenie związane z opieką nad chorym często powoduje stres, dyskomfort psychiczny oraz znacznie wpływa na obniżenie jakości ich życia. 

– Ogromną szansę na utrzymanie chorego w społeczeństwie, podtrzymaniu jego aktywności zawodowej, poprawę jakości życia, a tym samym zredukowanie obciążenia po stronie opiekunów stanowią dziś terapie lekami o przedłużonym działaniu (LAI – long-acting antipsychotic injections). Stosowanie LAI zmniejsza ryzy-ko nagłego odstawienia leku oraz przedawko¬wania i pozwala pacjentowi przerwać rutynę codziennego przyjmowania określonej ilości tabletek, zapewniając jednocześnie, że podany lek będzie się utrzymywał w organizmie chorego  do momentu podania kolejnej dawki. Co więcej, zastosowanie tego typu leczenia zmniejsza również stres i niepokój bliskich, odpowiedzialnych za regularne przyjmowanie terapii przez chorych – tłumaczy prof. Bartosz Łoza.

– Z uwagi na brak rozwiniętej opieki środowiskowej nad pacjentami chorymi  na schizofrenię w polskim systemie opieki zdrowotnej i ogromne zaangażowanie  w proces leczenia  rodziny oraz najbliższych chorego, poszerzenie praktyki stosowania leków długodziałających u pacjentów ze schizofrenią jest szansą  na zapoczątkowanie zmian w polskiej psychiatrii, ukierunkowanych  na indywidulaną  pomoc choremu, odpowiadającą na wielowymiarowy charakter choroby – dodaje prof. Bartosz Łoza. 
Warto pamiętać, że utrzymanie chorego w społeczeństwie, dbałość o jego aktywność zawodową i społeczną powinno być głównym celem leczenia schizofrenii. Poza korzyściami, jakie płyną ze skutecznej terapii dla chorego, jak i jego opiekuna, mają one również wpływ na oszczędności w budżecie państwa, wynikające z ograniczenia kosztów społeczno-ekonomicznych związanych z chorobą.


***

Raport „Schizofrenia. Rola opiekunów w kreowaniu współpracy”, wydany przez HTA Consulting we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, na zlecenie firmy Janssen-Cilag Polska jest częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej dedykowanej schizofrenii, realizowanej przez Instytut Ochrony Zdrowia.
Publikacja przedstawia problemy osób chorych i ich opiekunów, zwracając szczególną uwagę na długofalowe skutki trudnej i obciążającej roli opiekuna osoby chorej psychicznie, dając przyczynek do dyskusji o koniecznych kierunkach zmian  w opiece nad chorymi na schizofrenię w Polsce.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Zrzut-ekranu-2022-05-24-o-120958
24 maja 2022
kasia-szczerbowska-
Światowy Dzień Schizofrenii

Schizofrenia - jak wyjść z kryzysu psychicznego?

23 maja 2022
iStock-1315006835
Schizofrenia u młodzieży

Lurazydon z pozytywną rekomendacją AOTMiT

28 września 2021
GIF-logo
27 sierpnia 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.