Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zapalenie dziąseł może doprowadzić do zawału serca

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 15 maja 2017 15:09

Zapalenie dziąseł może doprowadzić do zawału serca - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
O związku pomiędzy chorobami dziąseł a schorzeniami kardiologicznymi, rozmawialiśmy z dr. Maciejem Kostrubcem z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM.

Jaki może być związek pomiędzy chorobami kardiologicznymi a chorobami dziąseł?

To, o czym w pierwszym momencie kardiolodzy myślą to infekcyjne zapalenie osierdzia, ewentualnie ryzyko infekcji okołooperacyjnych, przy wszczepie bajpasów czy operacji zastawek. Ale, coraz częściej zwracamy również uwagę na to, że przewlekłe choroby przyzębia zwiększają stan zapalny i wiążą się z czynnikami ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, tu przede wszystkim cukrzycą, bo choroby przyzębia powodują pogorszenie glikemii u pacjentów z cukrzycą, ale również ten stan zapalny przewlekły, nasila miażdżycę. Trzeba powiedzieć, ze miażdżyca to choroba związana nie tylko z podwyższonym cholesterolem, jest to stan zapalny naczynia. Taki stan zapalny przy zębie może się przenosić i stymulować nasilenie procesów zapalnych blaszek miażdżycowych w naczyniach. Jeżeli to się zdarzy i taka blaszka miażdżycowa jest w tętnicy wieńcowej zapatrującej mięsień sercowy w krew, to może dojść do zawału mięśnia sercowego, a jeśli jest w mózgu, to może dojść do zawału. Stąd ten związek jest wykazany i udowodniony, dlatego coraz bardziej zwracamy na choroby przyzębia w kontekście chorób sercowo-naczyniowych, i to nie tylko samego zakażenia i infekcji, jak również tego stanu zapalnego wywołanego przez przewlekłą chorobę dziąseł.

Wciąż jednak dosyć niska jest świadomość tego, że choroby dziąseł mogą mieć związek z chorobami kardiologicznymi i odwrotnie. Co powinni wiedzieć pacjenci a co lekarze?

Pacjenci powinni dbać o swoje zdrowie, wiedzieć, że dbając o swoje zęby i dziąsła dbają również o serce. Z kolei lekarze powinni być coraz bardziej świadomi tego, że należy zaglądać pacjentom do ust, kontrolować ich stan uzębienia i jeśli się stwierdzi ubytki czy inne problemy, jak najszybciej kierować do lekarza stomatologa na leczenie. Można też pójść dalej, zastanawiać się nad tym, że pacjenci mający czynniki ryzyka choroby wieńcowej, miażdżycy takie jak palenie papierosów, otyłość, podwyższony cholesterol czy nieprawidłową glikemię, powinni być standardowo kierowani do stomatologów na kontrolę jamy ustnej i stanu uzębienia. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.