Pandemia szansą na bardziej ekologiczny system opieki zdrowotnej?

Medexpress

Opublikowano 03 listopada 2021, 15:01

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 03 listopada 2021, 15:01

Ekologiczne szpitale

Środowiska lekarskie w Kanadzie apelują, że warto dokonać zmian w systemie opieki zdrowotnej, tak by placówki były bardziej ekologiczne i produkowały mniej zanieczyszczeń w postaci dwutlenku węgla oraz śmieci.

- Musimy mieć pewność, że z punktu widzenia nieszkodzenia nasze szpitale przyczyniają się do zdrowej przyszłości, a nie do gorszej przyszłości — powiedziała dr Courtney Howard, lekarz oddziału ratunkowego w Yellowknife i była prezes Kanadyjskiego Stowarzyszenie Lekarzy dla Środowiska.

Według ekspertów teraz jest bardzo dobry moment na zmiany – podczas gdy rządy naprawiają również problemy w opiece zdrowotnej, które zostały obnażone przez trwającą pandemię COVID-19.

- To wszystko jest częścią tego samego problemu. Naprawienie jednego pomoże naprawić drugie i dlatego musi to być częścią kompleksowego powrotu do zdrowia po pandemii – powiedziała dr Andrea MacNeill, chirurg z Vancouver General Hospital i dyrektor medyczny zdrowia planetarnego w Vancouver Coastal Health.

Rozwiązania znane z Wielkiej Brytanii

Kanada nie jest pierwszym krajem, który myśli o ekologicznych zmianach w systemie opieki zdrowotnej. Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) wyznaczyła sobie zmniejszenia ilości emisji zanieczyszczeń do 2040 r. W pierwszym roku programu kupiono więcej pojazdów elektrycznych i karetek oraz zaczęto stosować leki o niskim śladzie węglowym.

Zgodnie z raportem rocznym, znacząco zmniejszono zużycie desfluranu – gazu znieczulającego, który jest uważany za bardziej szkodliwy dla środowiska nż inne opcje kliniczne. Wprowadzono również program zachęcający pacjentów z astmą do zmiany inhalatorów z wersji gazowych, takich jak klasyczny puffer, na mniej zanieczyszczający inhalator proszkowy – jeśli jest to również uzasadnione z medycznego punktu widzenia.

- Sama zmiana typu inhalatora może pomóc zmniejszyć ślad węglowy kanadyjskiego systemu medycznego o około pięć procent, przy założeniu podobnych wzorców użytkowania jak w Wielkiej Brytanii – powiedziała Fiona Miller, profesor polityki zdrowotnej i dyrektor Centrum Zrównoważonych Systemów Opieki Zdrowotnej na Uniwersytecie w Toronto.

Eksperci przekonują, że pandemia pokazała, że wirtualna opieka jest możliwa, czego przykładem są teleporady i zdalne rejestratory EKG.

- Niektóre postępy poczynione podczas pandemii, takie jak zwiększone wykorzystanie wirtualnej opieki, mogą również pomóc w zmniejszeniu emisji – dodała Fiona Miller.

Czy to jest najlepszy moment?

Nie wszyscy pracownicy kanadyjskiej służby zdrowia są przekonani do pomysłu. Wielu z nich uważa, że teraz nie jest dobry czas, aby skupić się na uczynieniu szpitali bardziej ekologicznymi.

- Absolutnie nie. Jesteśmy pogrążeni w zbyt dużym chaosie – powiedziała Nancy Halupa, pielęgniarka z pogotowia w Toronto.

- Powiedziałabym, że w tej chwili przeciętny pacjent prawdopodobnie jest bardziej zaniepokojony tym, czy jego operacja zostanie opóźniona z powodu COVID-19 niż ekologią – powiedziała Emmanuelle Piérard, profesor nadzwyczajny ekonomii na Uniwersytecie Waterloo.

Dr Courtney Howard przyznaje, że wielu pracowników służby zdrowia jest wyczerpana, ale uważa, że ​​zmiany są niezbędne i przyczynią się dla dobra wszystkich.

- Świadomość, że przyczyniamy się do zapobiegania przyszłym kryzysom, naprawdę pomoże nadać jeszcze większy sens naszej pracy – zakończyła dr Courtney Howard.

Źródło: Globalnews.ca

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

służba zdrowia / NHS / Kanada / globalne ocieplenie / COP26 / ekologia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31