Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co najmniej 300 dzieci zmarło po zażyciu syropu na kaszel

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 stycznia 2023 14:26

Co najmniej 300 dzieci zmarło po zażyciu syropu na kaszel - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do „natychmiastowych i skoordynowanych działań” w celu ochrony dzieci przed zanieczyszczonymi lekami po fali zgonów po zastosowaniu syropów na kaszel zawierających trucizny – glikol dietylenowy i glikol etylenowy.

W 2022 roku ponad 300 dzieci – głównie w wieku poniżej 5 lat – w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie zmarło z powodu ostrej niewydolności nerek po spożyciu zanieczyszczonych syropów na kaszel dostępnych bez recepty – podała WHO w poniedziałkowym oświadczeniu.

Glikol dietylenowy i glikol etylenowy to toksyczne chemikalia stosowane jako rozpuszczalniki przemysłowe i środki przeciw zamarzaniu, które mogą być śmiertelne nawet w niewielkich ilościach i nigdy nie powinny znajdować się w lekach – czytamy w komunikacie WHO.

Oprócz Gambii, Indonezji i Uzbekistanu podobne przypadki mogły wystąpić także na Filipinach, w Timorze Wschodnim, Senegalu i Kambodży. WHO wezwała do podjęcia działań w 194 państwach członkowskich, aby zapobiec większej liczbie zgonów.

– To dla nas najwyższy priorytet, aby nigdy więcej nie doszło do śmierci dzieci z powodu czegoś, czemu można zapobiec – powiedziała rzeczniczka WHO Margaret Harris.

Już w październiku 2022 r. oraz WHO rozesłała ostrzeżenia dotyczące określonych preparatów, apelując o usunięcie z półek syropów na kaszel produkowanych przez indyjskie firmy Maiden Pharmaceuticals i Marion Biotech, które powiązano ze zgonami w Gambii i Uzbekistanie. Podobne ostrzeżenia dotyczyły również syropów produkowanych przez cztery firmy z Indonezji – PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex i PT AFI Pharma.

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała producentów leków do kupowania surowców wyłącznie od kwalifikowanych dostawców, dokładniejszego testowania swoich produktów i prowadzenia dokumentacji procesu. Dostawcy i dystrybutorzy powinni sprawdzać oznaki fałszerstwa i sprzedawać wyłącznie leki dopuszczone do użytku – przypomina WHO.

Fabryki firm Maiden i Marion zostały zamknięte w ubiegłym roku. Maiden stara się teraz ponownie otworzyć zakład, po tym jak rząd Indii poinformował w grudniu, że inspekcje nie wykazały żadnych problemów z produktami tej firmy.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

164144237
Jak odżywiają się Polacy

Veganuary: w nadmiarze mięso szkodzi zdrowiu

16 stycznia 2024
logo-who
26 października 2023
8E8A3451
Vaccine Forum 2023

Za nami III Kongres Vaccine Forum

23 października 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także