USA: Pierwsi współwinni „opioidowej epidemii”

Fot. Getty Images/iStockphoto
Ława przysięgłych uznała pięciu byłych dyrektorów firmy Insys Therapeutics w tym jej założyciela - 75-letniego Johna Kapoora - winnymi nakłaniania lekarzy do przepisywania silnego leku opioidowego pacjentom, którzy go nie potrzebowali, a także oszukiwania towarzystw ubezpieczeniowych, które finansowały stosowanie preparatu.
Tomasz Kobosz 2019-05-06 15:06

Sąd w Bostonie zgodził się z twierdzeniem prokuratury, że działania Kapoora i jego współpracowników przyczyniły się do „opioidowej epidemii” w Stanach Zjednoczonych.

John Kapoor bezpośrednio nadzorował realizację „strategii marketingowej”, która polegała na przekazywaniu lekarzom wysokich „zachęt finansowych” – formalnie za prowadzenie wykładów na seminariach, w rzeczywistości – za przepisywanie wysokich dawek leku Subsys (fentanyl w formie sprayu) pacjentom, u których nie było wskazań do takiego leczenia.

To pierwszy w USA wyrok skazujący dla szefa firmy farmaceutycznej w związku z „opioidową epidemią”. Oprócz Kapoora, winnymi uznano także czterech innych byłych dyrektorów firmy. Grozi im do 20 lat za kratkami.

W ciągu ostatnich dwóch dekad „opioidowa epidemia” pochłonęła życie od 200 tys. (dane CDC) do 400 tys. Amerykanów.

Źródło: The Guardian

PDF

Zobacz także