Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

USA: zaburzeń zdrowia psychicznego wśród dzieci nie da się uniknąć?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 czerwca 2023 09:36

USA: zaburzeń zdrowia psychicznego wśród dzieci nie da się uniknąć? - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Prawie 15proc. dzieci w Stanach Zjednoczonych było leczonych z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego w 2021 roku- tak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Wnioski opublikowane przez Narodowe Centrum Statystyki Zdrowia CDC, sugerują, że zaburzenia zdrowia psychicznego - takie jak nadpobudliwość psychoruchowa lub lęk - są powszechne wśród dzieci w wieku szkolnym. Na potrzeby badania statystycy przeanalizowali dane z Narodowego Badania Wywiadów Zdrowotnych z 2021 r., aby ustalić odsetek dzieci, które otrzymały leczenie w ciągu ostatniego roku. Według raportu, większość terapii dotyczyła nastolatków w wieku od 12 do 17 lat, z czego chłopcy częściej niż dziewczęta przyjmowali leki na receptę.

Dane wykazały, że w 2021 r. 14,9 proc. dzieci w wieku od 5 do 17 lat było leczonych z powodu zdrowia psychicznego, w tym 8,2 proc. przyjmowało leki, a 11,5 proc. otrzymało poradę lub terapię od specjalisty ds. zdrowia psychicznego.

Analizując dane według wieku, naukowcy odkryli, że 18,9 proc. dzieci w wieku od 12 do 17 lat było leczonych z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, w porównaniu z 11,3 proc. dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Podczas gdy szacuje się, że 9 proc. chłopców w porównaniu z 7,3 proc. dziewcząt przyjmowało leki na zdrowie psychiczne, naukowcy nie stwierdzili znaczącej różnicy w odsetku osób, które otrzymały wsparcie terapeutyczne: 11 proc. chłopców i 12,1 proc. dziewcząt.

Analizując dane według regionów, naukowcy odkryli, że w 2021 r. odsetek dzieci, które otrzymały jakiekolwiek leczenie zdrowia z obszaru zdrowia psychicznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, był wyższy na terenach wiejskich.

Dane potwierdziły, że 19,1 proc. dzieci w obszarach pozametropolitalnych otrzymało leczenie zdrowia psychicznego, w porównaniu z 14 proc. w dużych obszarach metropolitalnych i 14,9 proc. w średnich lub małych obszarach metropolitalnych.

Jak twierdzi profesor pediatrii i medycyny młodzieżowej z University of North Carolina w Chapel Hill, Rebecca Baum, raport potwierdza to, co widzimy w praktyce - częstość występowania chorób psychicznych wzrasta wraz z wiekiem dzieci, więc coraz powszechniejszy staje się fakt, że starsze dzieci i nastolatki częściej otrzymują leczenie lub korzystają z terapii. Drugim problemem, który pojawia się obok wspomnianych statystyk to dostępność do opieki psychiatrycznej i leczenia. Istotną barierą jest liczebność kadr specjalistów szeroko zajmujących się zdrowiem psychicznym. „Kolejną barierą dla dzieci i młodzieży jest piętno związane z problemami zdrowia psychicznego, a także sposób, w jaki różne kultury i społeczności myślą o zdrowiu psychicznym" – twierdzi Baum. To, jej zdaniem, jest ściśle powiązane z aspektami rasowymi i etnicznymi.

Źródło: CNN Health

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.