Pierwsza pomoc: Siedem błędów, których łatwo uniknąć

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 pazdziernika 2017, 14:47

Fot. Thinkstock/Getty Images
Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 pazdziernika 2017, 14:47

  1. Lód na oparzenie błąd! Zbyt niska temperatura może spowodować dodatkowe uszkodzenia tkanek. Oparzenia I, a nawet II stopnia, należy jak najszybciej potraktować strumieniem zimnej wody (na ok. 10 minut). Błędem jest także smarowanie oparzonej skóry tłuszczem.
  2. Odchylanie głowy do tyłu przy krwawieniu z nosa błąd! Jedyne, co się przez to osiągnie to połykanie krwi (a to z kolei może sprowokować wymioty). Głowę lepiej pochylić lekko do przodu, a najważniejsze dla powstrzymania krwawienia jest dość mocne uciskanie skrzydełek nosa przez 10-15 minut.
  3. Ogrzewanie zwichniętego stawu błąd! Obrzęk ograniczy przyłożenie woreczka z lodem. Można też sięgnąć po lek taki jak ibuprofen, który zmniejszy dolegliwości bólowe.
  4. Woda utleniona na ranę błąd! Nadtlenek wodoru jest wprawdzie skutecznym środkiem odkażającym, jednak zabija też i nasze komórki, w tym te, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia się rany. Lepsze od wody utlenionej jest choćby ostrożne przemycie drobnego skaleczenia wodą z mydłem.
  5. Wkładanie przedmiotów między zęby osoby z atakiem padaczki błąd! Po pierwsze jest to bardzo niebezpieczne dla udzielającego pomocy – można stracić palec. Po drugie, taki przedmiot może spowodować połamanie zębów, a nawet zadławienie chorego. Przy napadzie drgawkowym ważne jest, by chronić głowę chorego przed urazem, a jeśli wymiotuje – ułożyć go na boku.
  6. Rezygnacja z opaski uciskowej w przypadku silnie krwawiących ran kończyn błąd! Jeśli silny ucisk bezpośrednio na ranę nie wystarcza do zahamowania krwotoku, opaska uciskowa może uratować pacjenta przed zgonem z powodu utraty krwi. Jest mało prawdopodobne, że jej zastosowanie będzie przyczyną amputacji kończyny.
  7. Ułożenie osoby z atakiem serca na plecach błąd! Optymalne ułożenie ciała przytomnego pacjenta z zawałem serca w czasie oczekiwania na przybycie pomocy, to pozycja siedząca – najlepiej na podłodze, z plecami opartymi o ścianę i nogami zgiętymi w kolanach. Ważne jest, aby nie spuszczać chorego z oczu i – w razie potrzeby – niezwłocznie przystąpić do resuscytacji.

Źródło: NewsMax

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pierwsza pomoc
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30