Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Aplikacja IKP pomoże udzielić pierwszej pomocy

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 26 września 2022 14:18

Aplikacja IKP pomoże udzielić pierwszej pomocy - Obrazek nagłówka
fot. pacjent.gov.pl
Nowa funkcjonalność w aplikacji IKP. Od dziś z pomocą telefonu można przeprowadzić czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Łatwiej będzie też znaleźć najbliższy defibrylator AED – informuje Ministerstwo Zdrowia.

– Od dziś w aplikacji #MojeIKP nowa funkcjonalność wspierająca udzielanie pierwszej pomocy. Krok po kroku. Wystarczy zainstalować nową wersję – poinformował na Twitterze Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Aplikacja krok po kroku ma przeprowadzić użytkownika przez czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

„Jeśli masz przed sobą poszkodowanego i zależy Ci na szybkim udzieleniu pomocy, po prostu wykonuj kolejne działania. Wskazuj stan poszkodowanego (czy jest przytomny, czy oddycha) i rób to, co Ci zaleca aplikacja. Krok po kroku dowiesz się, jak udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej (w której może oddychać i się nie zadławi), wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie) – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego”, czytamy w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

W odpowiednim wykonaniu czynności ratowniczych pomocny może okazać się plik dźwiękowy „rytm masażu serca”, który można odtworzyć w aplikacji. Moje IKP pomoże też znaleźć najbliższy defibrylator AED i przeprowadzić czynności ratunkowe z jego wykorzystaniem.

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w sklepach: Google Play i AppStore. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to nie tylko odruch humanitarny, ale też prawny obowiązek. Ludzki mózg zaczyna umierać po 4 minutach bez tlenu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także