Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

W walce z łupieżem i z plastikiem

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 16 lutego 2024 12:59

W walce z łupieżem i z plastikiem - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Etiologia łupieżu

Z danych medycznych wynika, że nawet 50% ludzi, na jakimś etapie swojego życia, doświadczy łupieżu. Objawia się on nadmiernym i przyspieszonym złuszczaniem się skóry głowy, któremu często towarzyszy także świąd. Co istotne, pacjenci z tendencjami do łupieżu skarżą się, że ma on charakter nawracający, stąd ich potrzeba, by mieć pod ręką skuteczny produkt o potwierdzonym dermatologicznie działaniu i wysokich parametrach bezpieczeństwa.

Łupież może być spowodowany wieloma czynnikami. Za najczęstszy uznawana jest proliferacja naskórka, czyli przyspieszony cykl wzrostu komórek tkankowych, który z 28 dni może skrócić się nawet do 7. Za powstanie łupieżu odpowiadają także grzyby z gatunku Malessezia furfur, a do czynników sprzyjających ich rozrostowi należą zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta, a także błędy higieniczne: zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie skóry głowy, czy też nadużywanie kosmetyków do stylizacji fryzur. W okresie jesienno-zimowym noszenie nakryć głowy również sprzyja powstawaniu bądź nasilaniu się łupieżu.

Zaburzenia mikrobiomu skóry głowy

Jednym z kluczowych czynników odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu jest zaburzenie mikrobiomu skóry głowy. Określenie „mikrobiom” do słownika medycznego wprowadził w 2001 roku laureat nagrody Nobla – Joshua Lederberg, określając nim zbiór genomów wszystkich drobnoustrojów (komensalnych, symbiotycznych i chorobotwórczych) zasiedlających organizm człowieka. Skóra głowy, ze względu na panujące na niej warunki: wysoką wilgotność, wyższą temperaturę oraz wydzielanie się sebum stanowiącego doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów, ma największe ich zagęszczenie, z czego połowę stanowią drożdżaki z gatunku Malassezia. Skóra głowy jest zdrowa i odporna na łupież wtedy, gdy bakterie i grzyby mikrobiomu pozostają w odpowiedniej proporcji względem siebie. To z tego względu potwierdzona badaniami klinicznymi skuteczność szamponu przeciwłupieżowego DERCOS w zakresie utrzymywania mikrobiomu skóry głowy w równowadze, jest szczególnie ważna dla osób, które z łupieżem powracającym zmagają się od lat.

Vichy DERCOS

Vichy, jako marka odpowiedzialna społecznie i kierująca się zasadami zrównoważonego rozwoju, stale szuka sposobów na redukcję odpadów i zmniejszanie swojego wpływu na środowisko naturalne. Tym razem wprowadziła na rynek swój sztandarowy szampon przeciwłupieżowy DERCOS, w nowym, ekonomicznym opakowaniu uzupełniającym o pojemności 500 ml. Nowe opakowanie uzupełniające oferuje zatem konsumentom, poza potwierdzoną badaniami wysoką skutecznością w zwalczaniu łupieżu, także mniejsze zużycie plastiku oraz oszczędność.

Szampon przeciwłupieżowy DERCOS od VICHY ma udokumentowaną klinicznie skuteczność i eliminuje do 100% widocznego łupieżu już po pierwszym użyciu. Ponadto badania kliniczne wykazały skuteczność szamponu przeciwłupieżowego DERCOS w kontroli rozwoju kluczowych drobnoustrojów i przywracaniu równowagi mikrobiomu skóry głowy już po 4 tygodniach stosowania.

Źródło: mat. prasowy

Podobne artykuły

iStock-1332504713
23 sierpnia 2023
iStock-961888448
26 października 2022
iStock-884039656
„Smak Zdrowia”

Wszy – pasożyty na gapę

9 grudnia 2018
iStock-543359498
„Smak Zdrowia”

Walka z łupieżem w 5 krokach

26 sierpnia 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także