Politycy razem na rzecz zdrowia mężczyzn

Medexpress

Opublikowano 13 grudnia 2021, 08:00

Medexpress

Opublikowano 13 grudnia 2021, 08:00

Poseł Marek Hok wskazał, jak ogromnym problemem i wyzwaniem pozostają w naszym kraju męskie nowotwory „Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn, a drugim jeżeli chodzi o śmiertelność - po raku płuca” podkreślił przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, przedstawiając alarmujące statystyki – ok. 16 000 nowych zachorowań i ok. 5 000 zgonów rocznie. Niepokojąca jest również obecna sytuacja w obszarze raka jądra, będącego szczególnym zagrożeniem dla mężczyzn w wieku 20 – 44 lat. „Dotyka on co roku ok. 1200 młodych Polaków. Około 100 tych młodych ludzi umiera z powodu braku wczesnego rozpoznania, z powodu braku profilaktyki” – dodał poseł Hok.

Politycy wskazywali zwłaszcza na ograniczenia w zakresie wczesnego rozpoznania. „Zależy nam, aby te badania zostały nieco odczarowane” – poinformował Marek Rutka, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, przywołując przykład profilaktyki raka piersi, gdzie w ostatnich latach zgłaszalność na badania sukcesywnie wzrasta. „Musimy zrobić wszystko, żeby zmniejszać liczbę osób, które trafiają do lekarzy dopiero w stadium zaawansowanym” – uzupełnił poseł Dariusz Klimczak, wskazując, że zmiana w tym zakresie jest zaledwie jednym z licznych obszarów, gdzie konieczne jest wprowadzanie kolejnych rozwiązań - w tym chirurgii urologicznej, rehabilitacji oraz leczenia farmakologicznego.

Na ostatnią z tych spraw zwrócił uwagę poseł Marek Rutka. „Pacjent musi mieć pewność, że w razie pozytywnej diagnozy otrzyma opiekę na odpowiednim poziomie. Dlatego wszyscy chorzy powinni mieć dostęp do skutecznego i bezpiecznego leczenia na każdym etapie choroby” – dodał poseł Rutka. Parlamentarzyści zgodnie podkreślali, że o poruszonych podczas wystąpienia w sejmie kwestiach należy pamiętać cały rok, a nie tylko w listopadzie.

Zwieńczeniem konferencji było złożenie przez posłów podpisu na tablicy z postulatami przygotowanymi przez Fundację Wygrajmy Zdrowie, wzywającymi do prowadzenia regularnej debaty na temat nowotworów męskich, promocji badań profilaktycznych, optymalizacji ścieżki leczenia, udostępniania nowoczesnych opcji terapeutycznych na każdym etapie choroby oraz zapewnienia chorym i ich bliskim niezbędnego wsparcia.

NAGRANIE BRIEFINGU DOSTĘPNE NA: https://youtu.be/dXv6BzxvtE8

Źródło: Mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rak prostaty / rak jądra / rak stercza / rak gruczołu krokowego
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30