Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

WIM-PIB z pierwszym w Polsce Prostate Unit

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 kwietnia 2024 09:12

WIM-PIB z pierwszym w Polsce Prostate Unit - Obrazek nagłówka
fot. WIM-PIB
Rak prostaty to najczęstszy nowotwór mężczyzn, stanowi aż 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w tej grupie chorych. W ostatnich latach Polska jest państwem o największej dynamice wzrostu śmiertelności z powodu raka stercza w całej UE. Dla skutecznego leczenia kluczowe jest wczesne postawienie diagnozy. – Trzeba przełamać barierę strachu, wstydu i badać się. To jest najważniejsze – przekonuje dziennikarz Marek Sierocki, który ma za sobą skuteczne leczenie raka prostaty.

Wczesne wykrycie raka prostaty zapewnia przeżywalność na poziomie 99,8 proc. Niestety, od podejrzenia nowotworu do rozpoznania i rozpoczęcia leczenia często upływa wiele czasu. Mając to na uwadze w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym uruchomiony zostaje pierwszy w Polsce program skoordynowanej opieki nad pacjentem z rakiem stercza.

WIM-PIB w Warszawie od początku kwietnia oferuje pacjentom kompleksowe leczenie w zakresie raka prostaty, zapewniając dostęp do pełnej diagnostyki, multidyscyplinarnego leczenia urologiczno-operacyjnego (laparoskopowego, w asyście robota da Vinci), onkologicznego z zastosowaniem radioterapii, chemioterapii, programów lekowych i badań klinicznych oraz wielokierunkowego leczenia wspomagającego (psycholog, rehabilitacja). Leczenie chorych jest planowane i realizowane przez wielospecjalistyczny zespół lekarski.

Powstanie Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty powoduje, że cały proces diagnostyki, leczenia i obserwacji realizowany jest w jednym miejscu. Konsultacje z lekarzami, biopsje oraz podsumowanie wyników badań prowadzimy w jednej przestrzeni Poradni Urologicznej WIM-PIB. Współpraca koordynatorów medycznych pozwala na płynne przejście pacjenta pomiędzy poszczególnymi etapami. W ramach diagnostyki ośrodek dysponuje badaniami rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, scyntygrafii kości. Oferujemy dostęp do nowoczesnej i precyzyjnej biopsji fuzyjnej. Wszystkie oferowane w tym zakresie usługi są dla pacjenta bezpłatne, są refundowane w ramach NFZ.

– Jestem przykładem tego, że rak prostaty wcześnie zdiagnozowany, wcześnie zoperowany kończy się sukcesem. Dwa lata temu, jak co roku poszedłem na badania. PSA miałem wzorcowe dla swojego wieku, ale urolog zbadał mnie też per rectum. Zaniepokoił go stan mojej prostaty. Tomografia i biopsje zdiagnozowały raka. Zostałem zoperowany i wyleczony. Rehabilitacja też przebiegła bardzo dobrze. Warunki, jakie są w WIM-PIB, są znakomite – mówi Marek Sierocki, znany dziennikarz muzyczny.

oprac. na podst.: materiały WIM-PIB

Choroba nowotworowa stercza wymaga kompleksowego leczenia chirurgicznego, radioterapii i leczenia systemowego. Jakość wielospecjalistycznej opieki zależy od współpracy urologa, onkologa i radioterapeuty, ale także od sprawnej koordynacji ścieżki pacjenta. Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty w WIM-PIB dysponuje nowoczesnym i kompleksowym zapleczem, umożliwiającym prowadzenie wszystkich etapów diagnostyki, leczenia, rehabilitacji. Pacjenci mogą liczyć na opiekę psychologiczną od momentu postawienia rozpoznania.

Leczenie operacyjne jest jedną z podstawowych metod leczenia raka prostaty niskiego i średniego ryzyka. Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy zapewnia dostęp do operacji roboczych (w asyście robota da Vinci) i laparoskopowych. Pacjenci kwalifikowani do leczenia operacyjnego, jak i po jego zakończeniu mają dostęp do konsultacji fizjoterapeuty urologicznego.

Tak zbudowany system skoordynowanej opieki powoduje, że leczenie dla pacjenta staje się mniej uciążliwe i daje najlepsze efekty.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także