Dr Michał Sutkowski: Polska stanie się czarną strefą, jeśli nie będziemy przestrzegać obostrzeń!

Fot. MedExpress TV
Martyna Chmielewska 2020-10-15 13:31

Z epidemią koronawirusa zmaga się służba zdrowia na całym świecie. W Polsce w ostatnich dniach odnotowano rekordowe liczby zakażeń. W czwartek MZ poinformowało o 8099 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1306), małopolskiego (1303), wielkopolskiego (835), śląskiego (822), łódzkiego (691), pomorskiego (458), podkarpackiego (420), dolnośląskiego (382), kujawsko-pomorskiego (318), lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego,warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, podlaskiego.

Sytuację epidemiologiczną w Polsce skomentował w rozmowie z Medexpressem prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski.

- Dzisiejsza liczba nie jest zaskoczeniem. Przewidywaliśmy, że może dojść do tylu zachorowań. Ostatnio wykonujemy testy u wielu pacjentów objawowych. Lekarze rodzinni starają się dokładnie diagnozować chorych. Poza tym nieodpowiednie zachowanie społeczne determinuje dwie trzecie przypadków zakażeń - powiedział Michał Sutkowski.

Zdaniem dr Sutkowskiego rozwój epidemii zależy w dużej mierze od przestrzegania zasad przez społeczeństwo. - Jeśli ludzie będą zachowywać się odpowiedzialnie, to za dwa, trzy tygodnie nastąpi poprawa. Państwo powinno wprowadzić zdalne nauczanie dla dzieci od 12 roku życia. Spotkania powinny zostać ograniczone do kilku osób. Miejsca, które nie wpływają na rozwój gospodarki, powinny zostać zamknięte - powiedział Sutkowski. - Jeśli MZ wprowadzi te zalecenia, to społeczeństwo powinno ich przestrzegać. Jeśli tego nie zrobi, to Polska stanie się czarną strefą - dodał.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych powiedział, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać wzrostu zachorowań wśród medyków. Lekarze z determinacją walczą o życie chorych. Niestety jest ich ciągle za mało. Pracują ponad normę. - Długotrwały stres i przemęczenie może negatywnie się odbić na ich zdrowiu - skomentował Sutkowski.

Według dr Sutkowskiego nie warto wrócić do całkowitego lockdownu. Trzeba jedynie przestrzegać obostrzeń.

PDF

Zobacz także