Probiotyki przy antybiotykoterapii

Medexpress

Opublikowano 26 lutego 2019, 12:08

Medexpress

Opublikowano 26 lutego 2019, 12:08

W przebiegu antybiotykoterapii giną nie tylko patogeny, lecz także mikrobiota fizjologiczna w organizmie chorego. To prowadzi do dysbiozy jelitowej i niepożądanych efektów ubocznych: biegunki, bólów brzucha, niestrawności, wzdęć, a nawet chorób zapalnych jelit oraz do większego ryzyka infekcji intymnych u kobiet. W celu zapobieżenia tym niekorzystnym skutkom antybiotykoterapii konieczne jest jednoczesne leczenie osłonowe, czyli stosowanie probiotyku. I to nie tylko w trakcie kuracji antybiotykiem, lecz także po jej zakończeniu.

Probiotyczna osłona

Stosowanie bakterii probiotycznych ma zapobiec ubocznym skutkom zażywania antybiotyku, takim jak biegunki, wymioty czy zaburzenia smaku oraz wpływać na wspomaganie prawidłowej mikrobioty.

Zalecanie przyjmowania probiotyków przy antybiotykoterapii jest standardem w postępowaniu lekarza. Jednak często nie przynosi ono efektów. Dlatego warto, by lekarz za każdym razem dokładnie instruował, jaki probiotyk pacjent powinien wybrać oraz w jaki sposób i jak długo należy go przyjmować.

Należy wybrać dobry preparat probiotyczny

Pacjent musi usłyszeć od lekarza, że nie należy kupować jakiegokolwiek probiotyku dostępnego w aptece. Doktor powinien mu wyjaśnić, że poszczególne preparaty różnią się między sobą nie tylko ceną oraz że jakość i skuteczność tych najtańszych często pozostawia wiele do życzenia.

* Dobry preparat probiotyczny powinien zawierać wyselekcjonowane żywe kultury bakterii (głównie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium) lub drożdży, które przeszły badania kliniczne pod kątem ich właściwości prozdrowotnych i bezpieczeństwa.

*Pacjent powinien sprawdzić, jak na opakowaniu został opisany skład preparatu. Każdy ze szczepów bakteryjnych zawartych w nim powinien być odpowiednio opisany według następującej zasady: nazwa rodzajowa (np. Lactobacillus), nazwa gatunkowa (np. rhamnosus) oraz literowo-cyfrowe oznaczenie szczepu (np. GG lub ATCC 5310330).

*Warto zwrócić uwagę pacjenta na to, że ważna jest też liczba bakterii w porcji dziennej. Źródła podają, że minimalna dawka skuteczna probiotyku to 5 mld CFU. Deklarowane stężenie probiotyków powinno być niezmienne przez cały okres ważności preparatu. I dlatego trzeba uczulić pacjenta, by sprawdził te dwie informacje: zawartość dobrych bakterii oraz termin ważności.

Kiedy zakończyć stosowanie probiotyków po zakończonej kuracji antybiotykiem

Zadaniem lekarza jest informowanie , że probiotyki należy brać długo, nawet do dwóch tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii. . Pacjent nie powinien przerywać przyjmowania ich, gdy skończy się przepisana kuracja antybiotykiem.

Warto wyjaśnić pacjentowi, że probiotyki mają do spełnienia dwa zadania. W trakcie leczenia antybiotykiem mają zapobiec wystąpieniu efektów ubocznych tej terapii. Natomiast po zakończeniu kuracji antybiotykiem trzeba jeszcze odbudować zniszczoną mikrobiotę jelitową oraz odtworzyć jej prawidłowy skład. I to jest drugie zadanie probiotyków.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

antybiotykoterapia / probiotyki
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31