Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NFZ przypomina: badanie nasienia jest refundowane

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 stycznia 2024 08:28

NFZ przypomina: badanie nasienia jest refundowane - Obrazek nagłówka
Od stycznia Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie seminogramu, czyli badania nasienia. To kluczowe w diagnostyce męskiej niepłodności. W Polsce problem niepłodności dotyka nawet 1,5 mln par, czyli jednej piątej społeczeństwa w wieku rozrodczym. Na świecie dotyczy on około 17,5 proc. dorosłej populacji.

Warto pamiętać, że problem z płodnością może zostać zdiagnozowany zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety, lub u obojga partnerów. Dlatego niezbędne są równe szanse w dostępie do diagnostyki niepłodności kobiet i mężczyzn.

Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 stycznia 2024 r. zmienił sposób finansowania jednego z podstawowych badań w kierunku męskiej niepłodności – seminogramu. Na badanie kieruje lekarz specjalista, w ramach konsultacji w poradni położniczo-ginekologicznej, urologicznej, endokrynologicznej, andrologicznej, leczenia niepłodności lub planowania rodziny i rozrodczości. Następnie lekarz ocenia jego wynik i planuje dalsze postępowanie diagnostycznoterapeutyczne. NFZ zapłaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania.

– Seminogram jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce niepłodności męskiej, która powinna się rozpocząć równolegle z diagnostyką kobiety. Dotychczas badanie nasienia (seminogram) realizowane było w ramach procedury „Badanie mikroskopowe materiału biologicznego – preparat bezpośredni”. Z uwagi na rosnące koszty badania, zostało ono w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wyodrębnione z grupy badań mikroskopowych, jako oddzielna pozycja i wycenione przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) – zwraca uwagę lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.

W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak objętość lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu, odsetek żywych i poruszających się plemników, a także ewentualne ich zgrupowanie i stopień zaawansowania tego zjawiska.

Badanie wykonuje się bezpłatnie u pełnoletnich mężczyzn, którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat lub którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat, wówczas gdy mężczyzna ma rozpoznanie niepłodności, a także jeśli jego partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.

Od 3 do 5 dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, odstawić alkohol i ograniczyć palenie papierosów, a także unikać nadmiernego wysiłku.

Oprac. na podst.: nfz.gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także