Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PTO: Ruszył nabór gabinetów i poradni okulistycznych do V edycji ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 lutego 2021 08:50

PTO: Ruszył nabór gabinetów i poradni okulistycznych do V edycji ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra - Obrazek nagłówka
W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w tym roku obchodzony jest w dniach 7-13 marca, Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych, już po raz piąty zapraszają gabinety okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry. Udział w akcji to nie tylko działanie na rzecz zdrowia Polaków, ale także doskonała forma promocji zarówno dla lekarzy jak i gabinetów okulistycznych.

W ubiegłym roku w projekt zaangażowało się 61 ośrodków, w których przebadanych zostało ponad 2500 pacjentów. Każdy gabinet, który weźmie udział w tegorocznej inicjatywie otrzyma bezpłatny dostęp do transmisji online z V Polskiego Forum Jaskry oraz 52 Zjazdu Okulistów Polskich. Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetudo niedzieli 28 lutego.

Aby zgłosić się do tegorocznej inicjatywy, wystarczą 4 proste kroki. Należy wypełnić formularz znajdujący się na www.tydzienjaskry.pl, wydrukować potwierdzenie otrzymane na email
i odesłać jego scan. Każdy z gabinetów okulistycznych, który przystąpi do akcji, po zdeklarowaniu liczby bezpłatnych badań oferowanych pacjentom, otrzyma pakiet startowy,
w skład którego wchodzić będą: plakat informacyjny, ulotki informacyjne dla pacjentów oraz wydrukowane kwestionariusze badania przesiewowego (1 szt./pacjenta).

Akcja Polscy Okuliści Kontra Jaskra to trwająca od 2017 roku inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski, mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz wzrost jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratowanie wzroku osobom, które nie są świadome swojej choroby.

Celem projektu jest przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku jaskry tj. badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiadu lekarskiego u pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę.

Umożliwienie wykonania bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą chorobą. W przypadku jaskry nie można mówić o profilaktyce, a jedynie o wczesnej diagnostyce, dlatego tego typu inicjatywy mają ogromny wpływ na poprawę sytuacji zdrowotnej Polaków. W samym 2020 roku przebadanych zostało aż 2526 osób. Łącznie, w ciągu czterech lat trwania akcji, przebadano ponad 10 500 osób. Warto pamiętać, że udział w akcji wymaga zapewnienia odpowiedniego poziomu ostrożności podczas badań i o tym, że wszystkie elementy sprzętu okulistycznego powinny być zdezynfekowane przed i po kontakcie z każdym pacjentem.

Problem jaskry może dotyczyć w Polsce 800 tysięcy osób, z czego tylko połowa z nich została zdiagnozowana. W 90% przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku wykonać pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.

Placówki można zgłaszać do 28 lutego. Udział w akcji jest bezpłatny.

Źródło: mat. prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także