PZ: Kryteria akredytacji w POZ wymagają aktualizacji

Medexpress

Opublikowano 05 czerwca 2018, 11:26

logo porozumienie
Medexpress

Opublikowano 05 czerwca 2018, 11:26


Pierwszy etap pilotażowego projektu akredytacji w podstawowej opiece zdrowotnej dobiega końca i obecnie trwa ocena pierwszych 150 podmiotów spośród 250, które do niego przystąpiły. Są już pierwsze przychodnie, które uzyskały certyfikaty jakości. Ten etap pilotażu ma być zakończony do września br.


- Procedura nie jest prosta - mówi ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. - Wizytatorzy spędzają w ocenianej placówce niejednokrotnie wiele godzin. Sprawdzają nie tylko dokumenty, ale też rozmawiają z personelem, a nawet pacjentami. Trzeba pamiętać, że kryteriów akredytacyjnych jest aż 123 i spełnienie każdego z nich musi być zweryfikowane. Jednocześnie w projekcie nie chodzi o to, by kogoś na czymś „przyłapać”, by nie przyznać certyfikatu. Jego celem standaryzacja podstawowej opieki zdrowotnej i poprawa jakości, na czym naszemu środowisku naprawdę zależy. Zabielska-Cieciuch przypomina, że to właśnie środowisko medycyny rodzinnej od wielu lat zabiegało o wprowadzenie obiektywnych kryteriów oceny jakości w POZ. Istnieją one bowiem w każdej innej dziedzinie jako element postępowania konkursowego w NFZ. Nie ma powodów, by POZ była pod tym względem pominięta.

Zdaniem Joanny Zabielskiej-Cieciuch, zanim ocena jakości w POZ stanie się obowiązkowa, część kryteriów akredytacyjnych trzeba zmienić. - Zostały one opracowane kilka lat temu i nie w każdym przypadku przystają do rzeczywistości - wyjaśnia ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. - W Polsce funkcjonuje ponad 6 tysięcy podmiotów POZ i w mojej ocenie większość z nich nie jest w stanie spełnić wszystkich elementów podlegających ocenie. Można się spodziewać, że prace nad aktualizacją kryteriów akredytacyjnych rozpoczną się wkrótce po zakończeniu pierwszego etapu pilotażu. Porozumienie Zielonogórskie zamierza uczestniczyć w tym procesie, powołało już specjalny zespół ekspertów, który zajmie się tą kwestią.

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

poz / porozumienie zielonogórskie / jakość
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30