Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Radziwiłł: decyzja w sprawie in vitro ostateczna

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 września 2016 10:47

Radziwiłł: decyzja w sprawie in vitro ostateczna - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Nie ma powrotu do finansowania in vitro - mówi minister zdrowia w Radiu Zet. Co w zamian?

 

Minister podkreślił, że nie stać nas na wiele innych rzeczy i że dając na coś pieniądze, trzeba je zabrać komuś innemu. Mówił też, że już niedługo powstaną centra zdrowia prokreacyjnego we wszystkich województwach i pary będą tam diagnozowane i leczone, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. - In vitro nie jest zabronione w Polsce, ale nie będziemy go finansować ze środków publicznych - podkreślił minister.

Przypomnijmy co mówił Konstanty Radziwiłł, obejmując urząd:

- Problem niepłodności nie może być sprowadzony do in vitro. Bardzo wiele pacjentek dziś nie jest poddawanych w ogóle diagnostyce przyczyn niepłodności. Zdiagnozowanie często pozwala na znalezienie sposobu leczenia, który jest prostszy, tańszy, bardziej efektywny i co więcej niebudzący takich emocji, także etycznych jak in vitro - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Minister podkreślił, że wiele zamożniejszych od Polski europejskich krajów nie finansuje in vitro w ogóle, albo w części (np. Niemcy czy Austria) i że w kontekście dyskusji, która się odbywa, trzeba mieć na uwadze sprawę konieczności dokonywania wyborów - Zwracam uwagę, że wśród różnych programów, które Ministerstwo Zdrowia realizuje w obszarze zdrowia mamy takie cele jak Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, na który rocznie przeznaczamy tylko 45 milionów, podczas gdy w planach dotyczących in vitro było ponad 90 milionów złotych. Na program badań przesiewowych noworodków w Polsce przeznaczamy tylko 25 milionów złotych. Na program kompleksowej diagnostyki i terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw powikłań i wad rozwojowych i chorób płodu przeznaczamy tylko półtora miliona złotych. W tym kontekście wydawanie ponad 90 milionów na program in vitro, który nie jest jedynym rozwiązaniem problemu niepłodności, a z drugiej strony budzi opory etyczne dużej części społeczeństwa, wydaje się niecelowe - potwierdził minister.

Co w zamian? Minister zapowiedział, że w Narodowym Programie Zdrowia znajdzie się miejsce na Narodowy Program Prokreacyjny.  - W jego ramach będziemy realizować różne cele, nie tylko na etapie diagnozowania i leczenia niepłodności, ale także profilaktyki niepłodności, które będą realizowane ze środków publicznych - zapowiedział minister. 

Źródło: Radio Zet

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także