Senatorowie za legalizacją medycznej marihuany

Paweł Grzybowski

Opublikowano 29 czerwca 2017, 15:08

Fot. Thinkstock / Getty Images
Paweł Grzybowski

Opublikowano 29 czerwca 2017, 15:08

Niemal jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym, Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Przepisy mają na celu ułatwienie dostępu do tzw. medycznej marihuany.

Na ostatnim etapie prac legislacyjnych w Senacie, do projektu ustawy wprowadzono poprawkę, ograniczającą możliwość przepisywania recept na medyczną marihuanę tylko do lekarzy, co oznacza, że leku nie będą mogli przepisać weterynarze. Jak argumentował senator Jacek Włosowicz poprawka ta ma na celu zapobiegnięcie rozwojowi czarnego rynku dla tych leków.

Wcześniej ustawa, względem pierwotnego projektu, została silnie okrojona podczas prac w Sejmie.

- Procedura tworzenia tej poprawki była długa, ale wynikało to z potrzeby wypracowania konsensusu, bo początkowo stanowiska poszczególnych środowisk i klubów parlamentarnych były mocno spolaryzowane. W tej chwili doszliśmy do sytuacji, w której projekt ma niemal jednogłośne poparcie - powiedział Zbigniew Król, wiceminister zdrowia.

Obecny kształt ustawy umożliwi pacjentom wykupienie leków na bazie marihuany, tylko na receptę. Leki te nie będą jednak refundowane.

- Główną przesłanką, stojącą na przeszkodzie do tego by medyczna marihuana była objęta refundacją, jest brak wystarczających analiz dotyczących jej właściwości leczniczych. Obecnie wiemy tylko tyle, że wiele osób chciałoby skorzystać z tego typu preparatów do leczenia substytucyjnego. Natomiast to nie jest lek, który leczy choroby, a jedynie w konkretnych przypadkach łagodzi objawy - tłumaczył decyzję wiceminister Król.

Zmianie, względem pierwotnego projektu, uległ również zapis o "uprawach narodowych" tzn. możliwości hodowania marihuany przeznaczonej na cele medyczne na terenie Polski.

- Jeśli po analizie kosztów, okazałoby się, że takie rozwiązanie byłoby korzystniejsze ekonomicznie, nie wykluczam zmian w tym zakresie w przyszłości. Ale myślę, że droga do obecnego konsensusu była na tyle ciężka, że warto odłożyć tę dyskusję na późniejszy czas - powiedział wiceminister Król.

Ostatecznie senatorowie jednogłośnie poparli projekt. Po zatwierdzeniu poprawki przez sejm, ustawa trafi na biurko prezydenta.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

prezydent / Senat / medyczna marihuana
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31