Specjalistów medycznych jak na lekarstwo

Thinkstock/Getty Images
Medexpress 2020-02-17 12:08

W 2020 roku będzie brakowało lekarzy (wielu specjalizacji), fizjoterapeutów i masażystów, pielęgniarek i położnych oraz opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Zgodnie z wynikami ogólnopolskiego badania Barometr zawodów realizowanego na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego celem jest prognoza sytuacji na rynku pracy i zapotrzebowania na poszczególne zawody, to właśnie m.in. branża medyczno-opiekuńcza będzie borykała się z największymi deficytami kadrowymi w 2020 roku.

W raporcie podkreślono, że szczególne problemy z brakami kadrowymi zgłaszają szpitale i placówki w małych powiatach, zlokalizowanych w pobliżu większych miast – które przyciągają specjalistów ze względu na znacznie atrakcyjniejsze zarobki.

Problemu nie rozwiązuje to, że pracownicy we wskazanych wyżej zawodach często pracują w kilku placówkach równocześnie, zarówno publicznych, jak i prywatnych

To już kolejny rok z rzędu kiedy zawody branży medyczno-opiekuńczej znajdują się w grupie zawodów deficytowych. Jak wskazują autorzy Raportu, fakt ten wynika z przemian demograficznych zmierzających w kierunku starzejącego się społeczeństwa.

Źródło: barometrzawodow.pl

PDF

Zobacz także