Sposób na tłumy na izbie przyjęć i przepełnienie oddziałów

Tomasz Kobosz

Opublikowano 15 maja 2018, 14:55

Comfortable hospital bed Thinkstock/GettyImages
Tomasz Kobosz

Opublikowano 15 maja 2018, 14:55

Brytyjski NHS od 2016 testuje (pilotażowo – w Cambridgeshire i Peterborough) nowy „schemat” opieki nad pacjentami przewlekle chorymi.

Pomysł powstał w oparciu o prostą obserwację – u osób z przewlekłymi chorobami somatycznymi zaburzenia psychiczne są znacznie częstsze niż w populacji ogólnej. Według danych NHS, ponad 16 milionów mieszkańców Anglii ma zdiagnozowane przewlekłe schorzenie „fizyczne” (np. cukrzycę, chorobę serca lub układu oddechowego), a jedna trzecia spośród tych chorych doświadcza problemów ze strony zdrowiem psychicznym.

Systematycznie prowadzone holistyczne podejście do przewlekle chorych, w tym troska o ich kondycję psychiczną, może więc pomóc wychwycić pacjentów wymagających fachowej pomocy psychologa lub psychiatry, zanim nasilenie zaburzeń osiągnie poziom, który niekorzystnie wpłynie na chorobę somatyczną – np. utrudniając pacjentowi właściwe stosowanie się do zaleceń lekarza.

Po dwóch latach pilotażu wiadomo już, że program integracji opieki somatycznej i psychiatrycznej (będący częścią projektu Improving Access to Talking Therapies) przynosi oczekiwane efekty.

Eczesne wyniki z Cambridgeshire i Peterborough pokazują, że wcześnie wdrażana i skuteczna prowadzona opieka nad zdrowiem psychicznym osób z chorobami przewlekłymi zaowocowała zmniejszeniem się liczby przyjęć do szpitali o 75 proc. oraz wizyt na oddziałach A&E o dwie trzecie. Dało to oszczędności rzędu 200 tys. funtów. Wśród pacjentów objętych pilotażem odnotowano też 73-proc. spadek zapotrzebowania na wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu.

Źródło: PracticeBusiness

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NHS / Wielka Brytania / zdrowie psychiczne / opieka psychiatryczna / psycholog
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28