Spożywanie alkoholu może przyspieszać postęp choroby Alzheimera

Piotr Wójcik

Opublikowano 20 lutego 2023, 09:16

Fot. Getty Images/iStockphoto
Piotr Wójcik

Opublikowano 20 lutego 2023, 09:16

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji – może odpowiadać nawet za 80 proc. jej przypadków. Czynnikami ryzyka wystąpienia tej choroby są: wiek, uwarunkowania genetyczne, ale też palenie tytoniu czy otyłość. Naukowcy z Wake Forest University School of Medicine wykazali w badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Neurobiology of Disease, że nawet niewielkie ilości alkoholu mogą przyspieszyć atrofię mózgu, czyli utratę komórek mózgowych, i zwiększyć liczbę blaszek amyloidowych, które są akumulacją toksycznych białek w mózgu.

Wykorzystując mysie modele patologii związanej z chorobą Alzheimera, naukowcy przeprowadzili 10-tygodniowy eksperyment. Podawali myszom do picia alkohol lub wodę, a następnie zbadali, w jaki sposób umiarkowane spożywanie alkoholu zmienia funkcjonowanie i zachowanie zdrowego mózgu oraz czy zmienia patologię związaną z wczesnymi stadiami choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że alkohol zwiększa atrofię mózgu i wywołuje zwiększanie liczby płytek amyloidowych. Co ciekawe, zauważyli również, że nagłe odstawienie alkoholu zwiększyło poziom amyloidu beta, który jest kluczowym składnikiem blaszek amyloidowych, gromadzących się w przebiegu choroby Alzheimera.

Dalsza analiza wykazała, że ​​przewlekła ekspozycja na alkohol słabo reguluje metabolizm mózgu i obwodowy, a nawet umiarkowane picie powodowało podwyższenie poziomu cukru i markerów insulinooporności, co zwiększa ryzyko nie tylko choroby Alzheimera, ale także innych chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia.

Oprac. na podst.: notatka prasowa

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

choroba Alzheimera / alkohol / picie alkoholu / badania
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31