Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NFZ przypomina: Program Profilaktyka 40 Plus został wydłużony

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 lipca 2023 09:15

NFZ przypomina: Program Profilaktyka 40 Plus został wydłużony - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Z badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus można skorzystać dłużej, bo do końca czerwca przyszłego roku – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak informuje NFZ, swoje zdrowie sprawdziło już ponad 2,7 mln osób.

Program Ministerstwa Zdrowia – Profilaktyka 40 PLUS – ruszył w lipcu 2021 roku. Skorzystać zniego mogą osoby, które mają przynajmniej 40 lat. Nie ma natomiast górnej granicy wieku, a najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat.

Program oferuje bezpłatne pakiety badań dla pań i panów. To, które badania pacjent otrzyma w pakiecie, zależy od wyników ankiety, wypełnianej przed wystawieniem e-skierowania.

Pakiet badań dla pań może zawierać:

  • morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP)
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Panowie dodatkowo zyskują badanie PSA, które jest niezbędne do wykrycia przerostu prostaty i raka prostaty.

Pierwszym krokiem, jaki muszą wykonać osoby chcące skorzystać z programu jest wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Można ją wypełnić w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajduje się w zakładce „Profilaktyka”. Ankietę można też wypełnić przez telefon, w godzinach 7-20, dzwoniąc pod bezpłatny numer 989. Można to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program. Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, wystawiane jest e-skierowanie na darmowy pakiet badań, które można wykonać w jednym z blisko 2,5 tys. punktów w całym kraju. Udając się na badanie trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.

Nowością w Programie Profilaktyka 40 PLUS jest możliwość ponownego wykonania badań. Można to zrobić 12 miesięcy od zrealizowania poprzedniego e-skierowania. Aby skorzystać z takiej możliwości, nie trzeba wypełniać ankiety. Skierowanie pojawi się na IKP automatycznie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także