Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pięć milionów połączeń telefonicznych od osób w kryzysie. CDC potwierdza: ginie coraz więcej osób

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 sierpnia 2023 08:21

Pięć milionów połączeń telefonicznych od osób w kryzysie. CDC potwierdza: ginie coraz więcej osób - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Według wstępnych danych amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych z powodu samobójstw zginęło więcej osób niż w jakimkolwiek innym roku: co najmniej 49 449 osób – to prawie 15 zgonów na każde 100 000 osób.

Wskaźnik samobójstw wzrósł w 2021 roku. Ubiegłoroczny to 14,9 zgonów na każde 100 000 osób - i jest on o 5 procent wyższy niż poprzedni rekord z 2018 roku wynoszący 14,2 zgonów na każde 100 000 osób. Oznacza to 10 procentowy skok w ciągu dwóch lat.

"Te wzrosty obserwujemy od wielu, wielu lat" - powiedziała dr Debra Houry, dyrektor medyczna CDC. "W 2019 i 2020 roku nastąpił niewielki spadek, ale tak naprawdę przez ostatnie 15 lat byliśmy na tej trajektorii. Wiem, że możemy temu zapobiec. Wiem, że możemy interweniować. Jest wiele rzeczy, które można zrobić i myślę, że jest to odstygmatyzowanie kwestii zdrowia psychicznego, uświadomienie sobie, że wiele osób jest zagrożonych i nie chodzi tylko o zdrowie psychiczne. Nie każdy, kto umiera w wyniku samobójstwa, ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Może to być czynnik, który do niego doprowadził" – dodała ekspertka.

Narodowe Centrum Statystyki Zdrowia CDC kompiluje dane, które Stany i inne jurysdykcje zgłaszają co miesiąc do Krajowego Systemu Statystyk Życiowych. Samobójstwo wzrosło do 11. najczęstszej przyczyny zgonów w 2021 r., tuż poniżej przewlekłej choroby wątroby, a powyżej grypy i zapalenia płuc.

Według wstępnych danych, broń palna była zaangażowana w ponad połowę wszystkich samobójstw w ubiegłym roku. Odrębny raport, opublikowany w czerwcu przez Johns Hopkins Center for Gun Violence Solutions, wykazał, że samobójstwa związane z bronią były czynnikiem napędzającym niedawny wzrost ogólnej liczby samobójstw. Wskaźnik samobójstw z użyciem broni wzrósł o 10 procent w latach 2019-2021, ale wskaźnik samobójstw bez użycia broni spadł o 8 procent w tym samym okresie. Z badań wynika, że biali mężczyźni, a także osoby w wieku 75 lat i starsze, byli najbardziej narażeni na samobójstwa z użyciem broni palnej w 2021 roku.

Według danych amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, w ciągu roku od uruchomienia numeru pomocowego 988 Suicide and Crisis Lifeline odebrano prawie 5 milionów połączeń, SMS-ów i wiadomości na czacie online. Około jedna piąta tych kontaktów była powiązana z linią kryzysową dla weteranów, z którą członkowie wojska, weterani i ich rodziny mogą się skontaktować. Jednak zdecydowana większość dorosłych w Stanach Zjednoczonych nie wie, że może zadzwonić, wysłać SMS-a lub wysłać czat online pod numer 988, aby skontaktować się z licencjonowanymi doradcami przeszkolonymi w zakresie deeskalacji kryzysu, zapewnienia wsparcia emocjonalnego lub połączenia ich z dodatkowymi zasobami zdrowia psychicznego.

Według sondażu przeprowadzonego w zeszłym miesiącu przez National Alliance on Mental Illness, ponad 80 procent dorosłych nie zna lub nigdy nie słyszało o 988 Suicide and Crisis Lifeline.

Dziewięciu na dziesięciu dorosłych w USA uważa, że kraj doświadcza kryzysu zdrowia psychicznego,. Ponad 1 na 5 dorosłych określiło swoje zdrowie psychiczne jako "dobre" lub "słabe", w tym wyjątkowo duży odsetek dorosłych w wieku poniżej 30 lat, dorosłych identyfikujących się jako LGBT i osób z rocznym dochodem poniżej 40 000 USD. Jedna trzecia wszystkich dorosłych stwierdziła, że odczuwała niepokój zawsze lub często w ciągu ostatniego roku, w tym ponad połowa dorosłych LGBT i osób poniżej 30. roku życia. Około 1 na 5 dorosłych przyznało, że często lub zawsze odczuwało depresję lub samotność w ciągu ostatniego roku.

Źródło: CNN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.