Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - transmisja

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 marca 2022 09:32

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - transmisja  - Obrazek nagłówka
Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wiceministra Waldemara Kraski oraz prezesa NFZ Filipa Nowaka.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował:

  • Funkcjonuje 27 punktów recepcyjnych, najważniejsze w woj. lubelskim – 6 i podkarpackim – 7. W każdym znajduje się punkt opieki medycznej, który dokonuje oceny zdrowia pacjenta i ewentualnie kieruje do szpitala. Przy każdym punkcie jest możliwość lądowania helikoptera ratunkowego.
  • Plan zabezpieczenia obejmuje 120 szpitali, mamy w nich ok. 7 tys. miejsc z przeznaczeniem dla obywateli Ukrainy. Dotyczy to osób rannych, ale także osób, które przekraczają granicę.
  • Przygotowujemy projekt ustawy, aby obywatele Ukrainy mogli korzystać z opieki medycznej w podmiotach, które już mają podpisane umowy z NFZ.
  • Świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji, refundowana będzie też pomoc udzielana przed wejściem w życie ustawy.


Wiceminister Waldemar Kraska powiedział:

  • Pomagamy obywatelom Ukrainy, którzy są obecnie w swojej ojczyźnie. To pomoc skierowana dla szpitali i odpowiedź na konkretne potrzeby. Od ambasady i min. zdrowia Ukrainy otrzymujemy informację, jakie środki medyczne i leki trzeba wysłać na Ukrainę.
  • Przekazujemy 21 ambulansów dla Ukrainy. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na krew i tlen. Jesteśmy przygotowani na wysłanie dużej ilości krwi.

Filip Nowak, prezes NFZ:

  • Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski, w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, pomoc medyczna będzie udzielana na identycznych zasadach, jak dla polskiego pacjenta. Za świadczenia zapłaci NFZ ze środków budżetu państwa.

Przypomnijmy: Od początku inwazji Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało wszelką pomoc dla obywateli Ukrainy, jeśli chodzi o aspekt zdrowotny 120 szpitali jest już gotowych na przyjęcie ewentualnych rannych. Pomoc medyczną deklarują też organizacje humanitarne.

Waldemar Kraska występował w Sejmie w punkcie przewidującym pytania bieżące, ale nie dotyczyły one sytuacji na Ukrainie. Zaczął swoje wystąpienie od przekazania zapewnienia, że w ramach pomocy, jakiej Polska udzieli zaatakowanemu nad ranem wschodniemu sąsiadowi, będzie również pomoc medyczna. To samo na posiedzeniu Komisji Zdrowia deklarował wiceminister Maciej Miłkowski, zaś posłowie chwilą ciszy uczcili pierwsze śmiertelne ofiary agresji Rosji.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla portalu Wirtualna Polska zapowiedział, że plany pomocy medycznej Ukrainie są gotowe, obejmują one gotowość 120 szpitali z kilkoma tysiącami miejsc tysięcy dla rannych, również ciężko. Są przygotowane zapasy leków oraz specjalny pociąg sanitarny, który miałby transportować rannych z granicy z Ukrainą. - Z drugiej strony, w ostatnim czasie analizowaliśmy ogólną sytuację zdrowotną na Ukrainie. Po co? By zidentyfikować ewentualne potrzeby dotyczące leków, zaopatrzenia, procedur medycznych, które w razie czego będziemy musieli zapewnić u nas w kraju. Jeżeli u naszego sąsiada występują choroby, które w Polsce są rzadsze, to w przypadku naprawdę dużej migracji musimy być przygotowani na świadczenie pomocy medycznej. To chyba jasne, że ktoś z przewlekłą i groźną dla życia chorobą nie może być pozostawiony sam sobie – mówił Niedzielski.

Po południu na stronach rządowych opublikowano projekt rozporządzenia, z którego wynika, że na granicy polsko-ukraińskiej nie będzie obowiązywać kwarantanna, nie będą również wymagane testy.
Udzielenie pomocy medycznej zadeklarowała Polska Misja Medyczna, stowarzyszenie założone przez profesjonalistów medycznych, które od ponad dwóch dekad (od wojny na Bałkanach) zajmuje się pomocą humanitarną o profilu medycznym. PMM uruchomiła zbiórkę finansową. We współpracy z Polskim Zespołem Humanitarnym w najbliższych dniach zostaną zakupione najpotrzebniejsze środki medyczne, niezbędne do zapewnienia pilnej pomocy mieszkańcom strefy dotkniętej atakami, a następnie przetransportowane z Polski. Wśród zakupionych produktów znajdą się m.in. opatrunki hemostatyczne, hydrożelowe, okluzyjne i wentylowe, gaziki jałowe, opaski elastyczne i szyny Kramera. Potrzeby zostały ustalone we współpracy z organizacjami partnerskimi obecnymi na miejscu.

Jak można wesprzeć zbiórkę PMM?
· płatność cykliczna na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina
· darowizna na oficjalnej zbiórce FB dla Ukrainy https://www.facebook.com/donate/375415624008297/5395474380471879
· darowizna na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA
· 1% (KRS 0000162022)
Pieniądze na pomoc zaatakowanej w nocy Ukrainie zbierają też inne organizacje humanitarne, w tym Polski Czerwony Krzyż.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1443000776
13 kwietnia 2023
iStock-1473488938
6 kwietnia 2023
iStock-1183408288
Światowy Dzień Malarii

Milion zaszczepionych dzieci

24 kwietnia 2022
iStock-649824716
19 sierpnia 2022
WHO---Doctors-and-Dentists-PL---Screens__
9 grudnia 2022