Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wielka Brytania planuje większy dostęp do leków na otyłość? Ruszy dwuletni pilotaż

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 czerwca 2023 10:01

Wielka Brytania planuje większy dostęp do leków na otyłość? Ruszy dwuletni pilotaż - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Brytyjski rząd uruchomi dwuletni program pilotażowy, który ma pomóc sprawdzić w jaki sposób nowe iniekcyjne leki odchudzające, takie jak Wegovy firmy Novo Nordisk, mogą być bezpiecznie zalecane otyłym pacjentom poza specjalistycznymi wsparciem w szpitalach, np. w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu.

Program pilotażowy o wartości 40 milionów funtów jest wynikiem marcowego działania krajowego organu nadzorującego efektywność kosztową leków NICE ( National Institute for Health and Care Excellence), aby udostępnić lek w ramach państwowego programu specjalistycznego zarządzania wagą National Health Service (NHS) dorosłym pacjentom z co najmniej jednym schorzeniem związanym z wagą.

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział, że program nowych leków na odchudzanie i zwalczanie chorób związanych z otyłością zmniejszy obciążenie szpitali i skróci listę pacjentów oczekujących na świadczenia NHS. Zeszłej zimy kolejki pacjentów osiągnęły rekordowy poziom, a pracownicy ochrony zdrowia strajkowali o wyższe płace w obliczu dwucyfrowej inflacji.

Rząd poinformował, że NICE rozważa również potencjalne zastosowanie w NHS leku Mounjaro firmy Eli Lilly, znanego również jako tirzepatyd, obecnie licencjonowanego w leczeniu cukrzycy (oczekuje się, że uzyska również zgodę na leczenie otyłości).

Termin wprowadzenia Wegovy na rynek brytyjski jest jednak niepewny, po tym jak producent leku w zeszłym miesiącu racjonował dawki początkowe, aby zabezpieczyć dostawy dla pacjentów z USA, którzy już stosują ten schemat. Przytłoczona gigantycznym popytem firma nie potwierdziła wówczas wstępnych planów wprowadzenia leku na inne rynki, w tym w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy w tym roku.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.