Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowy lek złożony dla chorych na POChP

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 czerwca 2014 20:16

Nowy lek złożony dla chorych na POChP - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu nowego leku stosowanego w podtrzymującym leczeniu rozszerzającym oskrzela u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
[caption id="attachment_21662" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock Fot. Thinkstock[/caption]

Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu nowego leku stosowanego w podtrzymującym leczeniu rozszerzającym oskrzela u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Nowo zarejestrowany lek jest preparatem złożonym do stosowania raz na dobę. W jego skład wchodzą dwie substancje czynne rozszerzające oskrzela: umeklidynium (UMEC – długo działający antagonista receptorów muskarynowych, tzw. LAMA) oraz wilanterol (VI – długo działający beta2-mimetyk, tzw. LABA).

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rejestrację skojarzenia UMEC+VI w oparciu o wyniki 8 badań klinicznych III fazy, w których udział wzięło ponad 6000 chorych z klinicznym rozpoznaniem POChP.

POChP to choroba płuc, w przebiegu której występuje przewlekłe zapalenie płuc, rozedma lub obie te jednostki chorobowe. POChP charakteryzuje się utrudnieniem przepływu powietrza w płucach, co zaburza prawidłowe oddychanie. Uważa się, że na POChP choruje od 4 do 10 proc. dorosłych mieszkańców Europy.

Najczęstszą przyczyną POChP jest długotrwałe narażenie na substancje drażniące, uszkadzające płuca i drogi oddechowe: dym tytoniowy (także u palących bierne), zanieczyszczenie powietrza, opary chemiczne lub pył w środowisku lub miejscu pracy. U większości chorych na POChP pierwsze objawy występują w wieku co najmniej 40 lat .

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także