Światowy Dzień SM

Medexpress

Opublikowano 27 maja 2020, 15:20

Medexpress

Opublikowano 27 maja 2020, 15:20

Stwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym o różnorodnych objawach, która dotyka 50 tysięcy osób w Polsce, a na całym świecie – około 2,5 miliona. Choroba zaczyna się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia, kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni.

Tegoroczny temat Światowego Dnia SM „SM. Więzi, kontakty, relacje” podkreśla rolę relacji międzyludzkich, jako elementu radzenia sobie z chorobą i walki z różnymi przeciwnościami. Zachęca do wspólnego podejmowania działań, do wzajemnego wspierania się, do współpracy z różnymi instytucjami i światem nauki, do walki z wykluczeniem.

Hasło nabiera szczególnej mocy w dobie panującej epidemii COVID-19, która nie tylko utrudniła dostęp do świadczeń zdrowotnych, ale także zmusiła wiele osób z SM do izolacji, zwiększyła poczucie osamotnienia i nasiliła obawy o przyszłość.

Z okazji obchodów przypinamy pomarańczową wstążeczkę – symbol solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane! W tym roku zachęcamy również do skorzystania z przygotowanej przez PTSR nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku. W ten sposób, mimo odosobnienia, do którego zmusza nas panująca epidemia, będziemy mogli świętować razem.

Aby dowiedzieć się więcej o obchodach, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.sdsm2020.ptsr.org.pl oraz Facebooka Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Projekt realizowany przy wsparciu: Biogen Poland Sp. z o.o., Fundacja BNP Paribas, Roche Polska Sp. z o. o. oraz Sanofi Genzyme Sp. z o.o.

Patronat honorowy nad Światowym Dniem SM objął Rzecznik Praw Pacjenta. Partnerem jest SM Walcz o siebie.

Patroni medialni:

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) jest jedyną ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i przyjaciół. Towarzystwo zostało założone w 1990 roku, od maja 2004 roku ma status organizacji pożytku publicznego. Zrzeszamy ok. 6 tys. członków w 25 oddziałach na terenie całej Polski. Naszą misją jest poprawa jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym oraz zapewnienie dostępu do leczenia i rehabilitacji tak, aby mogli realizować swoje plany życiowe i spełniać marzenia. Więcej na stronie: www.ptsr.org.pl

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

SM / stwardnienie rozsiane / Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego / PTSR
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31