Szczecin inwestuje w szpitale

ThinkstockPhotos-479486681
Fot. Thinkstock/Getty Images
Szpital Wojewódzki w Szczecinie startuje z nowymi inwestycjami. Ruszy budowa nowego obiektu dla Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ oraz Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego.
Paweł Grzybowski 2018-01-17 01:11

Realizacja strategicznych projektów medycznych w lecznicy kosztować będzie prawie 52 mln zł. Ponad 40 mln zł przekaże Urząd Marszałkowski, głównie z funduszami RPO WZ 2014-2020. O obu zaplanowanych przedsięwzięciach opowiedzieli w piątek, 12 stycznia 2018 roku, m.in. dyrektor placówki Małgorzata Usielska, marszałek Olgierd Geblewicz i członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

Zaplanowane w jednostce dalsze medyczne zmiany to kontynuacja rozpoczętego kilka lat temu i widocznego obecnie gigantycznego procesu inwestycyjnego w największym na Pomorzu Zachodnim specjalistycznym szpitalu. Marszałkowska lecznica zlokalizowana przy ulicy Arkońskiej oraz w Zdunowie przy ulicy prof. Alfreda Sokołowskiego świadczy usługi medyczne na 36 oddziałach, dysponuje ponad 1000 łożek oraz zatrudnia prawie 2300 osób.

- Umowy związane ze wsparciem kolejnych inwestycji w lecznicy podpisaliśmy w grudniu 2017 roku. Dziś formalnie je przekazujemy, co oznacza, że unijne dofinansowanie staje się faktem. Szpital Wojewódzki w Szczecinie to jeden z największych beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego, który w poprzedniej perspektywie zrealizował trzy wielkie projekty medyczne warte ponad 80 mln zł. Nowoczesny jest już budynek „L”, „M”, SOR czy centrum diagnostyki obrazowej. Zauważamy jednak dalsze potrzeby w zakresie poprawy warunków leczenia pacjentów, stąd wspieramy dalsze przedsięwzięcia placówki. Szczególnie cieszą zmiany na oddziale geriatrii, którą udało się już wcześniej wyposażyć w sprzęt zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - podkreślił zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Nowy budynek

Nowy obiekt powstanie w miejscu po starym pawilonie administracji szpitala, który wcześniej zostanie wyburzony.

- Projekt wpisuje się w całość planów inwestycyjnych skonsolidowanych szpitali. Jedno i drugie przedsięwzięcie pozwoli zmodernizować w sumie 100 łóżek, a tym samym zamkniemy proces zmian szpitala wojewódzkiego w Szczecinie w lokalizacji przy ulicy Arkońskiej. Jednocześnie prowadzimy prace nad modernizacją jednostki w Zdunowie, szczególnie chodzi o oddział zakaźno-gruźliczy - tłumaczyła dyrektor szpitala Małgorzata Usielska.

- Nowy budynek poprawi infrastrukturę i jakość świadczonych usług. Nowoczesna stacja dializ da nam możliwość rozwijania dotychczasowych i wprowadzania nowych technik pozaustrojowego oczyszczania krwi oraz dializ otrzewnowych - wyjaśniał ordynator oddziału nefrologii i transplantacji nerek dr Marek Myślak. - Żyjemy coraz dłużej, stąd zwiększają się przyczyny chorób związanych z wiekiem. Medycyna i neurologia rozwijają się niezwykle dynamicznie, np. przy udarach, dlatego nowy oddział polepszy znacząco efekty leczenia - dodawał ordynator oddziału neurologii i oddziału udarowego dr Jan Stankiewicz.

Unijny zastrzyk funduszy

Realizacja strategicznych przedsięwzięć medycznych w lecznicy kosztować będzie prawie 52 mln zł. Ponad 40 mln zł przekaże Urząd Marszałkowski. Głównie będą to środki Unii Europejskiej, które placówka otrzyma na podstawie podpisanych w grudniu 2017 roku umów o dofinansowanie inwestycji. Oficjalnie przekazanie parafowanych kilka tygodni temu dokumentów nastąpiło właśnie podczas piątkowego spotkania. Oznacza to, że pomoc Programu Regionalnego stała się faktem. Modernizacja Oddziału Geriatrii i Przewlekle Chorych, która kosztować będzie ponad 6,7 mln zł, potrwa około 1 roku i otrzyma wsparcie z UE w wysokości ponad 5,7 mln zł. Z kolei budowa nowego obiektu dla Oddziału Neurologii i Stacji Dializ oraz Oddziału Udarowego i Nefrologii, która ruszyć powinna jeszcze w 2018 roku, zajmie od 2 do 3 lat. Pochłonie ponad 45 mln zł, z czego prawie 36 mln zł stanowić będzie unijna dotacja.

Źródło: UMWZ

PDF

Zobacz także