NIL: Szczepienia najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobami zakaźnymi

139792930
Fot. MedExpress TV
Medexpress 2020-09-03 09:02

W dniu 2 września 2020 r. prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Poniżej zamieszczamy jego treść.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, przekazanym przy piśmie Waldemara Kraski – sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2020 r., znak: ZPŚ.0210.2.2020.JK.5, pozytywnie ocenia przedmiotowy projekt.

Samorząd lekarski od dawna podkreśla, że szczepienia należą do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny i są najlepszą znaną metodą profilaktyki chorób zakaźnych – ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną nie ma skuteczniejszej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia ochronne, stąd wprowadzenie powszechnego programu szczepień przeciwko rotawirusom, który obejmie dzieci od po ukończeniu 6 tygodnia życia do ukończenia 24 tygodnia życia, urodzone po dniu 31 grudnia 2020 r., oceniamy jako działanie w dobrym kierunku.

Źródło: NIL

PDF

Zobacz także