Szczepionka Johnson & Johnson powinna być dwudawkowa?

Medexpress

Opublikowano 18 pazdziernika 2021, 15:52

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 18 pazdziernika 2021, 15:52

Firma Johnson & Johnson wykazuje w swoich badaniach, że jej szczepionka ma 72% skuteczności w Stanach Zjednoczonych (w porównaniu do 95% skuteczności szczepionek Pfizer i Moderna). Tak więc, według współczesnych standardów, jest to nadal bardzo wysoka skuteczność, ale nie aż tak jak dwudawkowe zastrzyki mRNA.

Według najnowszej rekomendacji FDA (Agencji Żywności i Leków USA), szczepionka powinna być dwudawkowa, tak by oferowała jej odbiorcom najwyższą skuteczność. Dodatkowy zastrzyk miałby się odbyć dwa miesiące po pierwszym.

- Szczerze mówiąc, szczerze mówiąc, zawsze była to szczepionka dwudawkowa – powiedział Dr Paul Offit, ekspert ds. chorób zakaźnych w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

Zakładając, że CDC zgodzi się z rekomendacją FDA, co robi w większości przypadków, to 15 milionów Amerykanów, którzy otrzymali szczepionkę Johnson & Johnson, może wkrótce zacząć otrzymywać dawki przypominające.

- Myślę, że pacjenci powinni czuć się z tym dobrze, ponieważ dane pokazują, że od samego początku powinna to być szczepionka dwudawkowa — powiedział dr Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

W przeciwieństwie do boosterów dla Pfizera i prawdopodobnie dla Moderny, dawki przypominające dla odbiorców Johnson & Johnson będą prawdopodobnie przeznaczone dla wszystkich osób w wieku 18 lat i starszych, a nie tylko seniorów lub osób o obniżonej odporności.

Nie wiadomo, czy te doniesienia wpłyną również na Europejską Agencję Leków, by ta również rozważyła możliwość podawania drugiej dawki europejskim pacjentom.

Źródło: CNN

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

USA / FDA / COVID-19 / szczepionki na covid / szczepionka johnson & johnson
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28