Pielęgniarki Cyfrowe

Techniki radzenia sobie ze stresem - część I

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 20 maja 2020, 14:49

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 20 maja 2020, 14:49

W poprzednim wpisie ,,Poznaj swój stres”https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2020/04/23/poznaj-swoj-stres-cykl-edukacyjny-o-nas-samych/ zamieszczone zostały informacje na temat psychologicznych, fizjologicznych oraz behawioralnych objawów stresu.

Zgodnie z zapowiedzią, pozostając w tej tematyce, idziemy o krok dalej.

Dziś opowiemy o tym, co można zrobić w sytuacji silnego działania stresorów, czyli o technikach radzenia sobie ze stresem.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że techniki te są odpowiedzią na ryzyko pojawienia się objawów, dlatego tak ważne jest wypracowanie sobie adaptacyjnych sposobów radzenia sobie, a także umiejętne rozpoznawanie sygnałów płynących z naszego organizmu.

Czym w ogóle są techniki radzenia sobie ze stresem?

To nic innego, jak metody, które stosuje się w celu zminimalizowania odczuwanego napięcia.

Radzenie sobie ze stresem nie jest łatwe, z tego powodu często wpadamy w pułapkę „błędnego koła”.

Żyjąc w ciągłym biegu trudno jest się zatrzymać i myśleć o wprowadzaniu zmian. Stawiamy sobie coraz większe wymagania, którym jednak nie jesteśmy w stanie sprostać, a ciągły stres obniża nasze możliwości poradzenia sobie.Im bardziej staramy się, tym więcej czasu spędzamy na pracy, osiągając w niej coraz słabsze efekty. Szkoda nam czasu na zajęcie się sobą, zwolnienie tempa życia i odpoczynek – nie zauważamy, że szkodzimy tym sami sobie. By temu zapobiec niezbędne jest zadbanie o higienę psychiczną.

Przejdziemy teraz do omówienia wybranych technik niwelowania napięcia psychicznego.

Bardzo pomocne podczas odczuwania silnego stresu jest zadbanie o pozytywne otoczenie. Nie od dziś wiadomo, że środowisko znacząco wpływa na nasze samopoczucie, ale też rozwój, dlatego tak istotne jest, aby zatroszczyć się o przebywanie wśród dobrze nastawionych, dodających otuchy i wsparcia osób. Cenne są również rozmowy z bliskimi, zaufanymi osobami, które gotowe są nas wysłuchać i pomóc w trudnych chwilach.

Metodą, która również może przynieść wiele korzyści jest automotywacja. Związana jest ona z motywacją wewnętrzną. Nikt nie da nam tyle wsparcia, ile my sami możemy sobie zapewnić. Każdy z nas wie najlepiej, co na niego działa i jakie czynności mogą okazać się pomocne. Być może będzie to przypominanie sobie sytuacji, w których dało się radę, docenianie swoich zasobów – umiejętności, zalet czy sprawianie sobie drobnych przyjemności. Każdy sposób jest cenny.

Kolejną z technik pozwalającą poradzić sobie z działaniem stresu jest poszukiwanie innej perspektywy patrzenia na problem.

Często zdarza się tak, że skupiamy się na danej trudności tak bardzo, że nie dostrzegamy innego obrazu danej sytuacji. Szukanie różnych punktów widzenia oraz próba znalezienia pozytywów, pozwala na zachowanie zdrowego dystansu, śledzenia biegu wydarzeń i adekwatną reakcję.

Skuteczna może także okazać się medytacja bądź modlitwa.

Działa ona wyciszająco, pozwala na skierowanie myśli w innym kierunku, niż ten związany z sytuacją stresową oraz uspokaja oddech. Badania pokazują, że osoby, które medytują bądź modlą się regularnie, mają większą odporność na stres i potrafią skutecznie radzić sobie z przeciwnościami losu.

Aby zadbać o dobrą kondycję psychiczną można również skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty. Nie jest to nic złego. Każdy ma przecież problemy. Gorsze chwile mogą zdarzyć się każdemu i nie należy tego bagatelizować. Pomoc specjalisty, który popatrzy na daną sytuację z innej strony może być nie tylko okazją na zrozumienie sytuacji, w której się znaleźliśmy, ale także szansą na poszerzenie swojej samoświadomości.

Ze względu na złożoność tematu, pozwoliłyśmy sobie podzielić omówienie technik na dwie części, by przyswajanie informacji przebiegało w sposób naturalny, szybki, a zarazem skuteczny. W następnej odsłonie poruszymy temat technik relaksacyjnych działających bezpośrednio na ciało i zachowanie człowieka.

Masz jakieś pytania?

Możesz je kierować na fanpage Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe pod postem edukacyjnym. Z chęcią na nie odpowiemy.

Karolina Stawiarska – psycholog, trener VCC
Alicja Artych – pielęgniarka, trener VCC

Źródło: Lazarus R.S.: Paradygmat stresu i radzenia sobie. „Nowiny Psychologiczne”, 3-4, 2-39, 1986.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

psycholog / pielęgniarki / stres / niepokój
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31