Tkanki wyhodowane in vitro, pomogą zastąpić żywe zwierzęta w badaniach nad chorobami serca

Wojciech Laska

Opublikowano 09 marca 2022, 10:54

Fot. Getty Images/iStockphoto
Wojciech Laska

Opublikowano 09 marca 2022, 10:54

Badania przeprowadzone przez University of Surrey i King's College London ukazały nowy sposób na odtworzenie tego, co dzieje się w sercu po zatrzymaniu krążenia. Odkrycie może otworzyć nowe możliwości badań nad regeneracją serca przy jednoczesnym ograniczeniu wykorzystywania żywych zwierząt w badaniach.

Naukowcy opracowali proces pozwalający na uzyskiwanie i hodowanie cienkich plastrów tkanki serca świni, które obejmują zarówno nasierdzie – najbardziej zewnętrzną warstwę serca zawierającą komórki mogące pobudzać jego regenerację – jak i leżący pod nim mięsień sercowy.

Zespół, stosując odpowiednie związki stymulujące komórki nasierdzia, uzyskał efekt porównywalny do tego co dzieje się w sercu po zawale. Nowy proces był w stanie odtworzyć obserwacje zwykle uzyskiwane na żywych modelach zwierzęcych.

Dr Paola Campagnolo, główna autorka badania, powiedziała: „Nasz model może pomóc nam zrozumieć, jak stymulować proces naprawy po zawale serca bez konieczności wykorzystywania w badaniach żywych zwierząt. Mamy nadzieję, że rozwiązanie to doprowadzi do lepszych wyników zdrowotnych dla ludzi i zmniejszyć zależność od eksperymentów na zwierzętach w badaniach nad chorobami układu krążenia”.

Zdolność serca do regeneracji po urazie jest poważnie ograniczona przez małą liczbę komórek regenerujących się w jego tkankach. Obecne modele badawcze i strategie mające na celu usprawnienie procesu naprawy serca opierają się głównie na zabiegach chirurgicznych wykonywanych na zwierzętach laboratoryjnych. Wyniki prac opublikowane w czasopiśmie npj Regenerative Medicine, mogą przyczynić się do rozwoju badań sercowo-naczyniowych przy równoczesnym zmniejszeniu liczby wykorzystywanych zwierząt.

Źródło: ScienceDaily

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

zawał serca / zawał / zawał mięśnia sercowego / choroby serca
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31