Zofia Małas: W zakresie informatyzacji mamy jeszcze wiele do zrobienia

Fot. MedExpress TV
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Pani Zofia Małas wzięła udział jako ekspert w panelu dyskusyjnym poświęconym e-zdrowiu podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, w ramach Forum Ochrony Zdrowia.
Paweł Grzybowski 2017-09-06 09:54

Podczas panelu pt. „E-zdrowie – projekty na poziomie centralnym, platformy regionalne, rejestry medyczne, wykorzystanie danych medycznych dla dobra pacjenta i systemu”, prezes Zofia Małas, jako przedstawiciel NRPiP przedstawiła aspekty dotyczące roli zaawansowanych rozwiązań informatycznych pomocnych w świadczeniu usług zdrowotnych, ale także ograniczenia wynikające z integracji różnych systemów IT w placówkach zdrowia oraz korzyści zarówno dla pacjentów jak i pielęgniarek oraz położnych płynące z nowoczesnych systemów informatycznych.

- Cyfryzacja jest naturalną koleją rzeczy, która znacząco usprawnia działanie w każdej sferze życia – także w służbie zdrowia – mówiła Zofia Małas jeszcze przed rozpoczęciem Forum Ekonomicznego w Krynicy - Od wielu lat wspieramy procesy informatyzacji w polskiej służbie zdrowia, jest tu jednak jeszcze wiele do zrobienia. Zdecydowanie szybciej zachodzą one w placówkach prywatnych, gdzie wdrożenia nie są zależne od postępowania w ramach przetargu publicznego. Dodatkowym ograniczeniem są środki finansowe, ponieważ placówki zdrowia często muszą wybierać między finansowaniem nowego sprzętu diagnostyczno-leczniczego, a unowocześnieniem, czy umożliwianiem współpracy systemów IT. Właśnie to umożliwienie współpracy systemów informatycznych poszczególnych placówek, w kontekście opieki nad pacjentem jest kolejną trudnością w naszym sektorze. Sprawność ogólnokrajowego systemu i jakość obsługi pacjenta zależy też od poziomu płynności współpracy rozwiązań informatycznych, a często są tą zupełnie różne rozwiązania tworzone w różnych okresach na zlecenie odrębnych placówek. W zakresie informatyzacji mamy jeszcze wiele do zrobienia, dlatego trzeba się spotykać i rozmawiać, żeby znaleźć jak najlepsze rozwiązania, tak jak będziemy to robić w tym roku w Krynicy. Jestem jednak dobrej myśli, bo od kilku lat mówi i robi się w temacie coraz więcej. Jestem przekonana, że doczekamy się w Polsce takich udogodnień jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie systemy IT działają na korzyść pacjenta, bo to jest tu kwestią kluczową - dodała.

Panel dotyczący e-zdrowia, odbył się w ramach Forum Ochrony Zdrowia które od ponad 7 lat umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów zarządzania systemem ochrony zdrowia, pokazuje, jak ważny jest to aspekt w debacie publicznej.W Forum uczestniczą eksperci, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.

PDF

Zobacz także