WHO chce się wsłuchać w głos chorych na raka. Rozpoczęło się globalne badanie doświadczeń

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 pazdziernika 2022, 08:18

© WHO/Gilles Reboux
Piotr Wójcik

Opublikowano 19 pazdziernika 2022, 08:18

Jak wskazuje WHO, prawie każda rodzina na całym świecie jest dotknięta problemem choroby nowotworowej. U jednej na pięć osób zdiagnozowano raka w ciągu ich życia. Z chorobami onkologicznymi stykamy się też jako opiekunowie lub członkowie rodzin chorych. Diagnoza jest dużym obciążeniem psychicznym, zarówno dla chorego, jak i jego rodziny.

– Zbyt długo kontrola raka koncentrowała się na opiece klinicznej, a nie na szerszych potrzebach osób dotkniętych rakiem. Globalna polityka dotycząca raka musi być kształtowana przez coś więcej, niż dane i badania naukowe. Musi uwzględniać głosy osób dotkniętych chorobą – mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. „.

Z badań, na które powołuje się WHO wynika, że prawie połowa osób, u których zdiagnozowano raka, doświadcza lęku i utraty wiary w siebie. Często zdarza się też, że zostaje porzucona przez partnera. Choroba ma też wpływ na sytuację ekonomiczną. W krajach o niskim i średnim dochodzie trudności finansowe i utrata aktywów mogą wystąpić u co najmniej 70 proc. osób.

– Kiedy u mojej córki zdiagnozowano raka, nasze życie zmieniło się drastycznie i w sposób, którego się nie spodziewaliśmy. Skutki raka trwają przez całe życie – podkreśla Ruth Hoffman, prezes American Childhood Cancer Organization.

Zrozumienie doświadczeń osób dotkniętych rakiem może pomóc stworzyć bardziej skuteczne systemy wsparcia. Potrzeby osób chorych na raka i ich opiekunów często pozostają jednak nieznane. Z tego powodu WHO rozpoczyna kampanię, której jednym z elementów jest przeprowadzenie dużej globalnej ankiety u osób, u których zdiagnozowano nowotwory.

– Kampania ta obejmie cztery etapy: opublikowanie globalnego badania, zorganizowanie krajowych konsultacji, przedstawienie najlepszych praktyk i wdrożenie inicjatyw kierowanych przez społeczność. Jesteśmy gotowi otworzyć nowy rozdział i poprawić samopoczucie osób dotkniętych rakiem – wyjaśnia dr Bente Mikkelsen, dyrektor Departamentu Chorób Niezakaźnych w WHO.

Organizacja chce dotrzeć z ankietą do 100 tys. respondentów ze stu krajów, z których większość mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie. Wyniki ankiety mają być znane na początku 2023 r., a następnie wykorzystywane do kształtowania polityki, programów i usług dla osób dotkniętych rakiem na całym świecie.

Oprac. na podst.: WHO

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ankieta / badanie / WHO / rak / choroby nowotworowe
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31